R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Athena keskus elustub kümne neegri surmaga

Raimu Hanson
, reporter
Athena keskus elustub kümne neegri surmaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Athena laval on etendusse tekkinud esimene laip, sest viskis oli kaaliumtsüaniidi. Järgi jäi neid üheksa ...
Athena laval on etendusse tekkinud esimene laip, sest viskis oli kaaliumtsüaniidi. Järgi jäi neid üheksa ... Foto: Margus Ansu

Kas tõesti on Agatha Christie krimiromaan «Kümme väikest neegrit» saanud muusikaliks? Selline imestus võib tabada vaatajaid Athena keskuses samanimelise lavastuse alguses. Võib ehk tõesti muusikalavastus olla, sest lavastaja on ju Vanemuise ooperisolist Jaan Willem Sibul. 

Näitemänguseltsi Vilde Teater trupis on sama palju näitlejaid, kui tolles maailma kõige enam müüdud krimkas saarele kutsutud inimesi. Lavastaja on pannud trupi ainult tüki sissejuhatuseks esitama Olav Ehala viisi järgi laulu kümnest väiksest neegrist, kes üksteise järel hukka saavad.

Mati Undi dramatiseering

Vilde Teater on koos lavastajaga võtnud kasutusele Mati Undi dramatiseeringu, mis oli Sibula andmeil mõeldud hoopiski telefilmile. «Natuke pidime siluma, sest filmi tehakse teistmoodi kui teatrilavastust,» ütles ta.

Samas saalis on praegusel aastakümnendil varem vaatajate ette tulnud vaid kaks teatrilavastust: «Viimane Dracula» ning «Viimane tango 1944 – Pallase lõpp». Mõlemad tõi publiku ette Emajõe Suveteater.

Nii praegu valmiva kui ka kahe eelmise lavastuse kunstnik on Silver Vahtre. Athena keskuse vahepealse soikumise põhjus on tema arvates omanikevahetus. «Praegu on täiesti uued tegijad, kes on täis energiat ja indu,» ütles ta. «Siin käivad kontserdid ja muud üritused. Miks mitte teha ka teatrit!»

Programmijuhi lootus

Athena keskuse programmijuht Maido Möls ütles, et praegu valmiv lavastus ei jää selles majas viimaseks.

«Plaanis on kaasata erinevaid Tartu teatreid ja me loodame, et näha saab ka festivali Draama etendusi, kuigi see ei ole veel otsustatud,» ütles ta. «Ma loodan, et me saame sellest saalist asja küll.»

«Kümne väikse neegri» esietenduseks valmib fuajeesse väike väljapanek Agatha Christie loomingust. Praegu saab treppidest üles astuja vaadata Bach Babachi maalide näitust.

Esietendus

•    Näitemänguselts Vilde Teater esietendab 8. aprillil kell 19 Athena keskuse suures saalis (Küütri 1) Agatha Christie «Kümme väikest neegrit».

•    Lavastuse aluseks on Mati Undi dramatiseering.

•    Lavastaja Jaan Willem Sibul.

•    Kunstnik Silver Vahtre.

•    Osatäitjad Margus Mankin, Kristiina Metsanurk, Algis Astmäe, Rein Annuk, Kent Joosep, Tiina Tasa, Janno Rüütle, Ain Saviauk, Ingrid Ulst ja Janno Puusepp.

•    Aprillis on kuus etendust.

Märksõnad
Tagasi üles