Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
tartu
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Erialade edetabel: Baltikumi parimat IT-õpet antakse Tartu ülikoolis

FOTO: Sille Annuk / Postimees

Tartu ülikool on ainus Baltimaade ülikool, mis on esindatud täna avaldatud maailma erialade edetabelis QS World University Rankings by Subject 2016 kuue erialaga. Uute erialadena on kõrgele pürginud lingvistika (101–150) ning arvutiteadus ja infosüsteemid (401–450).

Rahvusvahelise konsultatsioonifirma Quacquarelli Symondsi (QS) erialade edetabelis on neljandat aastat kõrgeimal positsioonil kommunikatsiooni- ja meediauuringud (101–150). Positsiooni on hoidnud inglise keel ja kirjandus (251–300), nüüdiskeeled (251–300) ja meditsiin (301–350).

Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo avaldas heameelt, et pingutused, mis Eesti riik ja Tartu ülikool on teinud IT-õppe ja teaduse edendamiseks, on hakanud nüüd vilja kandma ka sellises globaalses statistikas: «Edetabelites on vajalik nii maht kui kvaliteet, oleme need saavutanud muu hulgas välisõppejõudude ja teadlaste kaasamise ja järjekindla kvaliteedi parandamisega.»

Vilo sõnul saab Eesti riigi IT edu tulevik põhineda hariduse ja tehnoloogia võimekuse edendamisel, ülikoolide roll on selles võtmetähtsusega. «Järgmise suure arenguhüppe loodame saavutada juba koos Tallinna tehnikaülikooli ja Edinburghi ülikooliga kavandatava ITEE tippkeskuse loomise kaudu. See võimaldab veel paremini lähendada teaduse ja õppe tulemusi ühiskonna ja majanduse vajaduste ja kasvu eesmärkidele,» rääkis Vilo.

Maailma ülikoolide paremustabelit QS World University Rankings koostav QS seab 2011. aastast ülikoole pingeritta üksikute erialade kaupa. QS World University Rankings by Subjecti eesmärk on anda avalikkuse käsutusse võrreldav info ülikoolide tugevate külgede kohta üksikerialade tasemel.

Edetabeli 2016. aasta väljaande koostamisel analüüsiti 4226 ülikooli andmeid, vähemalt mõne erialaga tabelisse jõudnud ülikoole oli 945. QS reastas tänavu maailma ülikoole 42 eriala põhjal.

Edetabeli koostamisel võtab QS arvesse ülikooli mainet vastava eriala teadlaste ja tööandjate seas ning bibliomeetrilisi näitajaid (allikana kasutatakse kirjastuse Elsevier bibliograafilist andmebaasi Scopus).

Tartu ülikool on ainsa Baltimaade ülikoolina 200 Euroopa parima ülikooli hulgas, positsioonil 181–190 (Times Higher Education (THE) 2016). THE 400 maailma parima ülikooli pingereas paigutus Tartu ülikool 2015. aastal positsioonile 351–400. Edetabelis QS World University Rankings (2015) on Tartu ülikool positsioonil 400.

Tagasi üles
Back