Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pirogovi õllene elu teeb tuska

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Pirogovi platsil Toome jalamil lubab Tartu linn pruukida lahjasid alkohoolseid jooke, põhjendades seda tudengilinliku vabameelsusega. Foto aastast 2006. | FOTO: Sille Annuk

Just läinud nädalal algas Pirogovi platsil suvine hooaeg, mil seal on lubatud lahjat alkohoolset jooki tarvitada. Mõeldud on jooke etanoolisisaldusega kuni kuus prot­­senti – seega õlut võib, veini mitte.

Põhjenduseks tudengilinna traditsioonid ja aluseks volikogu aasta tagasi antud määrus, millega seesugune erikord on 15. märtsist 15. oktoobrini.

Läinud nädala volikogus ütles professor Toivo Maimets aga, et temal on Pirogovis toimuva pärast olnud piinlik, ja arupärimises soovis ta teada, kas linnapea on valmis astuma samme selle piinliku ja potentsiaalselt ohtliku olukorra lõpetamiseks.

Mure korra pärast

Vaidlusi selle üle, kas Pirogovi platsi erikord peaks kehtima, on olnud sellest peale, kui Andrus Ansipi linnavalitsus 16 aastat tagasi selle lõi, tookord nimetades piirkonna välikohvikualaks.

Erimeelsusi oli ka läinud kevadel, kuid volikogus oli ülekaalukas toetus, 24 häält, vastuhääli vaid kolm. Muretseti heakorra pärast.

Linnapea Urmas Klaas üt­­les, et ka temal on olnud seal toi­­muva pärast piinlik, kui seltskond noori oli Pirogovi ausamba juures läinud ülemeelikuks ja ta kutsus politsei. «Lõpuks on see arutelu koht, volikogul on alati võimalik arutada,» ütles Klaas.

Ta märkis aga, et teemale tuleb vaadata mitme nurga alt: kindlasti saab heakorda parandada, saab paremini koristada, vaja on korralikku tualetti, see tuleb.

Abilinnapea Valvo Semilarski sõnul on käsil projekteerimine ja sinna tuleb veevärki ühendatud käimla, nagu ka Põllu platsile.

«See on õlletarbimise koht traditsiooni järgi, aga kui keegi teeb midagi sobimatut, kui kedagi midagi häirib, tuleb välja kutsuda politsei,» ütles Klaas. «Linnavalitsus on otsustanud hõlmata turvapatrullide kontrollitava ala hulka ka Pirogovi platsi. Teame ka, et Tartu on tudengite linn ja nooruse linn. On üks piirkond, kus lahjat alkoholi tohib tarbida. Siiani ei ole sellega suuri probleeme olnud, probleeme on olnud heakorraga.»

Keelamine üksi ei aita

Volikogu IRLi fraktsiooni esimees Jüri Kõre märkis, et Pirogovi platsi teema pole seotud mitte üksi Küüni tänava vahejuhtumiga, aga ka kavatsusega teha tähetorni ette esindusväljak. Seetõttu võiks Pirogovi platsi staatus muutuda.

Tartu linnasekretär Jüri Mölder märkis, et kui joomine keelata, tuleks tagada ka keelust kinni pidamine. «Kaotades selle volikogu otsuse, ei muutu seal midagi,» ütles ta.

Mölder märkis, et omal ajal ei sündinud see otsus tühjalt kohalt, seda peeti eelkõige näiteks, et Tartus on tudengilinna vabameelsus säilinud.

«Nüüd on küsimus, mil määral need kunagi välja öeldud põhjendused on tänastes oludes kehtivad,» lisas ta.
------------------------

Küsitlus

Kas Pirogovi platsil tuleks alkoholitarbimine keelata või kord majja lüüa?

------------------------

Toivo Maimets

IRL

Arvan, et avalikul haljasalal ei peaks alkoholi tarbimist lubama. Meil on suvel piisavalt kohvikuid, kus lauad väljas ja alkohol saadaval. Milleks pidada veel üht kohta linnavalitsuse akna all? Konkureerimaks odavama õllehinnaga?

Ma ei ole ise kindlasti karsklane ja leian, et nii õlu kui vein on õigel ajal ja õiges kohas igati sobilikud. Lihtsalt Pirogovi plats ei ole õige koht, ei ole seda ka ükski muu avalik haljasala, kus inimesed lastega rahulikult jalutada tahavad. Või sõprade-kolleegidega.

Purjus lällajad olid tavapilt nõukaaegses Tartus (eriti pärast palgapäeva). Me oleme tänapäeval sellest paremad. Leian, et mida vähem avalikku alkoholitarbimist, seda kasulikum tervele ühiskonnale.

Sellest «silma peal hoidmisest» on jah alati juttu, kui teema volikogus üles tuleb.

Ma ei ole sellest argumendist kunagi aru saanud. Kas siis võiks ka avaliku kanepitarbimise koha teha? Ja nii edasi, ad absurdum ...
------------------------

Tõnu Ints

SDE

Praegu on ilus ja lumi. Põhiline, mis häirib, on Pirogovi ausamba tagune, kus lillepeenrad sõtkutakse ära ja pingid roojatakse ära. See on põhiprobleem.

Aeg-ajalt ikka on, et on selgelt tüli üles võetud, norimishoiakuga tüüpe on olnud.

Muidu on siiski nii, et kui ilmad ilusaks lähevad, tulevad tudengid ja võibolla joovad ka kerge õlle.

Võibolla võiks see ala kitsam olla, võibolla võiksid olla mingid kellaajalised piirangud. Õhtul seitsme-kaheksa ajal hakkab asi sootuks käest minema. Ülikoolilinna keskel võiks selline piknikuala siiski olla.

Ja mundrimees, ükskõik mis mundris, võiks aeg-ajalt läbi käia, see distsiplineerib.

Võimalik ka, et haljastuse kontseptsioon tuleks üle vaadata. Kui lillepeenrad ei püsi, ei saa neid ka teha.

Lauskeeldu mina ei paneks. Ma ei oskaks kesklinnas ka ühtegi teist ala pakkuda, kus pikniku pidamine võiks võimalik olla. Euroopa linnades ikka on selline piknikukoht. Korda seal suudetakse hoida ja tagada.
------------------------

Olev Raju

Keskerakond

Kui õnnestub kord majja lüüa, on see kindlasti parem variant. Tartus on näha, et kord on käest. Tagaotsitav pätt jalutab keset linna ringi, joob ennast täis ja naerab.

Kuidas me korra majja saame, seda ma ausalt öeldes ei tea. Aga kui õnnestub, siis parem on koondada see asi ühte kohta. Ega joomist ära ei lõpeta, see on ka selge. Piirata saab mingil määral.

Mina ei ole sealt suurt mööda jalutanud, käimine on nagu on, sõidan rohkem autoga. Kunagi, kui see asi tekkis, häiris mind küll. Pikalt olid loengud Lossi tänava õppehoones, aknad sinnapoole. See pilt polnud tõesti kõige sümpaatsem.

Teisalt on pooldajatel kindel argument, et parem koondada ühte kohta ja hoida korda. Aga kui korda ei saa, tuleb rist peale tõmmata. Korralagedust seal on. Aga vaat see on raske küsimus, miks Eestis on kord käest ära.

Küüni tänaval ei ole ka korda, nagu välja tuleb.
------------------------

Gea Kangilaski

Vabakund

Ma ise ei ole mitu aastat juba Pirogovi sattunud, aga minu seisukoht on, et Pirogov on üks neid kohti, kus kontrollitakse, mida inimesed teevad. Väga hästi tuli volikogus politseijuhi ettekandest välja, et kuritegevus liigub koos joovastavate ainete tarvitajatega. Pirogovis alkoholi keelustamise korral muutuks kõik see meile veel nähtamatumaks.

Ma ei ole midagi väga häirivat näinud, kui purjus inimesed häirivad, no siis nad häirivad. Mind häirib ka see, et purjus inimesed rikuvad korda, et meil on perevägivald kasvanud. Ka alkoholitarbimise süül.

Selle asemel, et avalikust ruumist välja suruda, peaks küsimus olema ennetamises, tarbimise kultuuris ja muus sellises.

Kui inimesed rikuvad avalikku korda, siis tuleb avaliku korra tagamisega tegelda. Aeg-ajalt võiks politseipatrull läbi käia ja inimesi korrale kutsuda selle asemel, et keelata.

Kuskil on seda vaja, see on osa noortekultuurist, meil on ikkagi noortelinn ja ülikoolilinn.

Tagasi üles