Kuigi võib tunduda, et tänavune talv on kuidagi eriliseks pikaks veninud, rahustas Tartu Postimehega vestelnud klimatoloog Ain Kallis kärsitud kevadeihalejad maha ja nentis, et tegemist on täiesti tavapäraste viimaste aastakümnete märtsiilmadega.
«Astronoomiline kevade algus ei tähenda veel sugugi seda, et algab ka klimaatiline kevad ehk see, mida taimed, linnud ja inimesed kangesti ootavad. Sellest saame rääkida ikkagi siis, kui lumi on läinud ja ööpäeva keskmine temperatuur on ületab püsivalt pluss viit kraadi. See aeg saabub meile üldjuhul 15. aprilli kandis või heal juhul aprilli esimeses pooles,» rääkis Kallis. Ta lisas, et tema tudengipõlves oli täiesti normaalne, et veel märtsi lõpus sai suusatada ning näiteks 30ndatest aastatest ei maksa üldse rääkida, siis läks lumi reeglina ära alles mai alguses.
Meenutades aga seda, mismoodi viimastel aastatel jõulud kipuvad ikka musta maaga saabuma, tekib paratamatult kiusatus väita, et loodus on justkui kuu ajaga või isegi enamaga nihkes. Ain Kallise sõnul võiks sel juhul rääkida, et loodus on nihkes mõlemast otsast – ühtepidi tuleb lumi maha väga hilja, samas teiselt poolt läheb see lumi ka suhteliselt vara ära.
«Lumi on hakanud keskeltläbi paar nädalat varem ära minema kui on 30 aasta keskmine. Kliimamudelite järgi peaks märts lähemas tulevikus olema meil täiesti ilma lumeta ja kui kõik ilmamudelid ja stsenaariumid täide läheksid, muutuvad kahtlaseks ka detsember, jaanuar ja veebruar,» andis Kallis ühtlasi mõista, et traditsioonilised krõbedad talved võivad juba lähitulevikus meie jaoks kaduda.