Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Elu Piirissaarel: poodi pole, aga tankla tuleb

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
OÜ Eesti Autogaas rajab Piirissaare sadama naabruses asuva OÜ Latikas kala vastuvõtupunkti kinnistule (paremal) tankla, kus saavad kütust võtta nii maismaa- kui ka veesõidukite omanikud. | FOTO: Vitali Trots

Piirissaarel pole poodi ega apteeki, parema ilmaga käib seal perearst kord kuus. Kui plaanid vett peavad, pääsevad saareelanikud suurelt maalt kanistritega kütuse toomisest, sest Eesti Autogaas tahab Piirissaarele toetuse abil rajada tankla.

Ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) eraldas osaühingule Eesti Autogaas väikesaarte programmist 64 090 eurot toetust Piirissaarele tankla rajamiseks. Kokku kulub ettevõttel selleks tööks EASi andmetel 76 351 eurot ja 50 senti.

«Mõte rajada Piirissaarele tankla tekkis koostöös kalapüügiettevõttega Latikas, mis on oluliseks tööandjaks Piirissaare ja ka mandri elanikele,» selgitas Eesti Autogaasi projektijuht Ilmar Metsanurk, kes töötas 2014. aasta lõpust 2015. aasta kevadeni ka Piirissaare vallavalitsuse liikmena. «Piirissaar on kaluritele, paadituristidele ja kohalikele elanikele ideaalne kütusevarude täiendamise koht.»

Tarbimine teadmata

Tankla rajataksegi Latikale kuuluvale kalavastuvõtupunkti kinnistule sadamas, tankida saab nii maismaa- kui ka veesõidukeid. «Kohalike elanike, kalurite ja ka turistide arv on muidugi ebapiisav, et tankla kerkiks äriprojektina, sest tasuvusaeg oleks väga pikk,» märkis Ilmar Metsanurk. «Aga seal, kus on turutõrge, ongi paslik kasutada riigi toetusi, mida väikesaarte programm pakub elutähtsate teenuste viimiseks piirkonda, kus turuloogika ei kehti.»

Saarel pidevalt elavate inimeste vähesuse tõttu ei kehti turuloogika ka mõni aasta tagasi suletud Piirissaare kauplusele, mille vallale kuuluv hoone ei vasta nõuetele. Samas pole vald nõutanud väikesaarte programmist toetust kauplusehoone ajakohastamiseks.

«Nõuetele vastav hoone ei aita, kui kuskil ei paista poe pidajat,» selgitas Piirissaare vallavanem Liina Miks. «Eelmisel aastal arvutasime – poel ei tule kuidagi sellist käivet, et nulli jõuda. Sellepärast polegi kauplusehoone kordategemine praegu tähtis. Töötame selle nimel, et saaks suvel sadamas turismiinfopunktis avada kohvijoomiskoha.»

Et Piirissaare tankla rajatakse lõviosas toetuse eest, on projekti tasuvusaeg Ilmar Metsanurga sõnul «talutav». Kui pikk on «talutav» aeg, ei osanud ta öelda. «Seal pole tanklat olnud, me ei tea, kui suur on aastas tarbimine, kobame pimeduses,» selgitas ta. «Kuid tanklal on kindlasti jumet, sellest võidavad tarbijad – kohalikud toovad praegu kütust ju kanistritega Tartust.»

Maanteeameti andmetel on Piirissaarel registreeritud 61 maasõidukit ja 55 veesõidukit.

Automaattankla

Eesti Autogaas rajab Piirissaarele automaattankla, kus saab tankida bensiini 95 ja diislikütust, mille eest võib tasuda kas sularahas või pangakaardiga. Laevadele ja paatidele ehitatakse ujuvkai kanali äärde. Lisaks soetatakse kütuse transpordiks vajalikud seadmed ja tarvikud.

Ilmar Metsanurga sõnul sõlmib Eesti Autogaas lähipäevadel Piirissaare tankla projekteerimise ja ehitamise lepingu, projekti ajakava kohaselt valmib tankla tänavu septembriks. Aastast 2010 tegutseval Eesti Autogaasil on Eestis neli autogaasitanklat, need asuvad Tartus, Tallinnas, Virtsus ja Rakveres. Krediidiinfo andmetel kuulub 90 protsenti ettevõttest Aleksei Saalile ja 10 protsenti Margus Paatsile.

Eesti Autogaasis töötas 2014. aastal üks inimene, firma käive oli tol aastal 440 674 ja kasum 7150 eurot.

Tagasi üles