Ajaviide võib ka tulu tuua

Hilja Kadaku kodu seinad on kaetud tema tehtud piltidega ja tasapinnad tikitud patjadega. Pilt mere ääres seisva naisega Kadaku selja taga seinal on tema kõige esimene töö.

FOTO: Kristjan Teedema

Kui jalad ei liigugi, siis sõrmi saab ehk ikka kasutada. Pensionär Hilja Aamer veedab päevi näputööd tehes ja nüüd saab tema ristpistepilte osta internetipoest, mis mõeldud just puuetega inimeste tehtu müümiseks.


Hilja Aameri tütar Anneli Ka­dak muigab, et algul läks emal tikkimine ikka väga aeglaselt, nüüd saab väiksem pildike juba nädalaga valmis. Aameri esimese töö muster oli ühest vanast Burdast pärit, selle tegemiseks kulus terve aasta. Isu aga üle ei läinud, sest pilt oli lihtsalt nii ilus.

«Mul ei ole ju midagi muud teha!» kurdab Aamer. Et kodused tööd teeb tütar ning välja ei julge ta praegu libedaga üldse minna, siis oleksid tema päevad ilma käsitööta täis lihtsalt niisama passimist. Tütar on küll kodus, kuid peab tööd tegema, nii ei saa ka temaga jutustada.

Oma haigustest rääkides ütleb Hilja Aamer, et lihtsam on üles lugeda, mida tal ei ole. Koduseks jäi ta kümme aastat tagasi, kuid tervis läks käest mõni aasta hiljem. Kõigepealt põlveoperatsioon, siis südameprobleemid ja kõik muu. Ka kadus vahepeal peaaegu täielikult nägemine, tagasi tõi selle alles operatsioon. Peene töö tegemiseks on aga ikka prille vaja.

Käed praegu veel liiguvad, kuigi kipuvad tihtipeale valutama ja hommikuti tuleb sõrmedele soojendusharjutusi teha. Valu aga tikkimast tagasi ei hoia.

Poe juurde tütre kaudu

Üksinda Hilja Aamer oma tervise tõttu olla ei tohi, seetõttu kolis tema juurde Anneli Kadak, üks tema kaksiktütardest koos oma tütrega.

Anneli Kadak ja tema õde sündisid mõlemad lihasekahjustusega ning just liikumispuudega inimeste ühenduste kaudu kuulis Kadak ka võimalusest ema käsitööd müüki panna.

«Algul ma lasin selle kõrvust mööda, aga siis jäin mõtlema. Meil endal need ju kuhjuvad, seinte peale enam ei mahu,» rääkis Kadak, miks kapi otsa kogunenud ristpistepildid puuetega inimeste abistamiseks loodud mittetulundusühingule Think müügiks anti.

Oma tööle hinda panna Hilja Aamer siiski ei osanud. «Ega ma ei tee seda ju raha pärast, ikka ajaviiteks,» rääkis ta, et ei ole kunagi omatehtu eest raha küsinud. Tikkimismaterjalid on aga üsnagi kallid ning seetõttu on ta peenvillase lõnga saamiseks ka kaltsukatest ostetud kudumeid lahti harutanud.

Teinekord on ka vedanud ning on õnnestunud saada üliodavalt suurem kogus mulineesid, mida jätkub kohe kauaks. «Ega mul kõiki värve alati polegi, siis ma kombineerin, mida on,» rääkis Aamer, kes on pidevalt uute põnevate mustrite jahil.

Müügivõimalus

Anneli Kadak kiidab, et ema töö suurimaks plussiks on, et see on tehtud ülikorralikult – kaugelt vaadates ei tee esimesel ja tagumisel poolel õieti vahetki.

Thinki internetipoest saab osta umbes 30 inimese käsitööd. Mõned nende näputööde tegijatest on puudega, teised nende lähedased, kolmandad aga soovivad lihtsalt omatehtut müüa.

Näiteks Rõngu noortevolikogu esimees Heidi Margus avastas kuulutuse mitmest kohast ning kuna tal koguneb pidevalt enda tehtud heegeldisi ja kudumeid, siis pani ta paki teele.

«Kui mul tuleb mõte, teen asja valmis, kuigi mul ei pruugi seda üldse vaja minna,» rääkis Heidi Margus, miks tal esemed kogunevad.

Ta on teinud palju beebikomplekte ja kuna neid endal tarvis ei lähe, jääksid need müümisvõimaluseta lihtsalt seisma.

Tikandist taburetini

Umbes aasta tagasi tekkis MTÜ Think vabatahtlikel mõte luua internetikauplus, kus müüdaks puudega inimeste loodud käsitööd. Nüüd on e-pood shop.think.ee ligi nädal aega lahti ja töökorras.

Thinki juhatuse esimees Külliki Bode rääkis, et kuigi ka praegu on esemeid müügil kõvasti üle saja, on suurest osast neile saabunud kaubast pildid veel tegemata ja veebilehele üles panemata.

Praegu on põhirõhk kõiksugu tekstiiltoodetel, kuid juba järgmisel nädalal peaks lisanduma ka puitesemed, oodata on muu hulgas lusikaid ja taburette.

Tulevikueesmärgiks ongi võimalikult mitmekesine valik ning seetõttu oodatakse kõigi huviliste kaastöid.

Bode sõnul ei pea tegija olema tingimata puudega inimene, vaid võib olla ka tema lähedane või keegi, kes soovib Thinki abistada.

Valmistaja määrab hinna, mida tehtu eest soovib saada, ning pood lisab oma protsendi. Saadud summat ei kirjutata aga kasumiks, vaid see läheb Thinki tulevaste projektide kassasse. (TPM)

Tagasi üles