Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Voronja galerii viib kunsti kodudesse

Lisatud fotosid ja näituse lahtioleku teavet!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Taavi Toomere ja Maarja alias toidublogija Maria Aleksandrovna kodu seintel on Anna Hõbemäe maalid, samuti Kairo teosed (pildil). Laual on kodukohviku suupisteid ja muu hulgas peedimoos. | FOTO: Sille Annuk

Kunst ei ole ainult see  osa kunstnike loomingust, mida saab vaadata muuseu-mi või näitusemaja saalides. Kunst on ka need pildid,  mida riputatakse kodudes seinale. Just seda peab silmas Voronja galerii täna algav korterinäituste sari.

Pererahvas on näituse üle rõõmus, galeristid Kaili Kask ja Raul Oreškin istusid veel arvuti taga ja tegid tööd. | FOTO: Sille Annuk
Maarja alias Maria Aleksandrovna ja Taavi kodus on näitusepilte ka trepikoja seintel. | FOTO: Sille Annuk

Tartu Peetri kiriku lähedal kahekorruselises noore pere majas Peetri 66 avatakse täna õhtul noorte kunstnike Anna Hõbemäe ja Kairo maalide näitus. Voronja galeristid Kaili Kask ja Raul Oreškin on esikusse-trepikotta ja kahte tuppa üles seadnud 16 maali.

Pererahvas peab au sees ka muid kunste. Nii näiteks mängib Taavi Toomere avamisele tulnud kunstihuvilistele kitarri. Tema kallis kaasa kummardab aga kokakunsti ja peab Maria Aleksandrovna nime all toidu-blogi ning avab näituse lahtioleku päevadeks kodukohviku Küllusesarv.

Veebruarist aprillini

Voronja galerii projekt näeb ette, et igas korteris avatakse vähemalt üheks päevaks (aga kokkuleppel korteri omanikega ka pikemaks ajaks) näitus. Need avatakse paarinädalaste intervallidega ajavahemikus veebruarist aprillini.

Järgmisest näitusest ei tahtnud Oreškin rääkida muud, kui et seda saab vaadata ühes Supilinna kodus alates veebruari keskpaigast. Aadress ja aeg saab teatavaks avamisaja lähedal.

«Ka Annelinnas tahaksime väga teha näituse, aga me ei ole veel leidnud korterit,» ütles ta. «Kui keegi lehelugejatest tahaks Annelinnas oma kodus mõneks ajaks galerii avada, oleme valmis temaga kohe ühendust võtma ja otsima talle sobiva loomelaadiga kunstniku.»

Kunstnike valikul lähtuvad galeristid Kask ja Oreškin Tartu-kesksusest – Tartu kodud ja Tartu eriilmelised kunstnikud. Ka loomingut on kavas välja panna mitmes laadis, erinevas tehnikas ja eri liiki, sh skulptuuri ja videot.

Voronja galerii uue ettevõtmise üks olulisimaid eesmärke on viia kokku kunsti ja tavaliste inimeste kodud, et kunstiteosed oleksid nende kõige loomulikumas keskkonnas. Kuid see käib koostöös kunstniku, galeristide ja pererahvaga.

«Peame arvestama mitme nüansiga,» lisas Oreškin. «Näiteks võib galeriisse panna üles ükskõik missuguse kunstniku tööd ja arvestada sealjuures kunstniku soovidega, kuid kodus näituse tegemisel peab arvestama ka koduomaniku soovide ja maitse-eelistustega.»

Ajutiselt tegutseva kodukohvikuga näitustesarja järgmistes väljapanekutes ei tasu väga arvestada. Igas kodus tuleb omamoodi näitus, avamine sõltub pererahva eripärast.

Galerii kolmas suvehooaeg

Korterinäituste sari võtab Voronja galeristide Kaili Kase ja Raul Oreškini muude tööde kõrvalt – esimene neist on kunstnik ja nukumeister ning teine Tartu Uue Teatri direktor – nii rohkesti tähelepanu, et galerii eelolevale, kolmandale suvele ei ole neil palju aega mõelda.

Galerii teisel hooajal mullu käis Varnja küla vanausuliste elamus Mari Kartau kureeritud näitust «Comeback» vaatamas üle kahe tuhande huvilise. Seda oli kaks korda rohkem kui esimesel hooajal, suvel 2014, mil vaadata oli Kiwa koostatud punknäitus.

Paljude lahtiste otste kõrval on ometi nii palju selge, et tänavune suvehooaeg Varnjas algab eelmisest kahest varem, juba enne jaanipäeva – 11. juunil.

Avamine täna

O Täna, 2. veebruaril kell 18 avatakse eramus Peetri 66 Voronja galerii korterinäituste esimene väljapanek.

O Väljapanekus on Anna Hõbemäe ja Kairo maalid.

O Koos näitusega avatakse toidublogija Maria Aleksandrovna kodukohvik Küllusesarv.

O Näitus ja kohvik on avatud 4. ja 5. veebruaril kell 16-22 ning 6. veebruaril kell 12-22.

O Kodukohvik pakub eelregistreerunuile näitusepäevadel õhtusööke.

O Rohkem teavet: voronjagalerii.blogspot.com.ee ja kyllusesarv.wordpress.com.

Tagasi üles