Kaks nädalat tagasi said Tartu kiirabi brigaadid oma käsutusse vingugaasiandurid. Ainuüksi Alatskivi brigaad on viimase seitsme päeva jooksul sattunud viiel korral kortereisse, kus on palju vingugaasi.
Kiirabi juht hoiatab vingugaasi eest
Tartu kiirabi juht Ago Kõrgvee ütles, et peaaegu iga päev satuvad kiirabitöötajad korteritesse, mille õhk on vingugaasist paks. «Ning inimesed kaebavad peavalu ja halba enesetunnet,» ütles ta.
Kõrgvee meenutas, et mõte niisugused andurid kiirabibrigaadidele muretseda tek-kis pärast juhuslikku kogemust ühel varasemal aastal, see seadis ohtu mitte ainult patsiendi, vaid ka kiirabibrigaadi liikmete tervise.
«Seepärast tasub seoses külmade ilmadega inimeste tähelepanu hoopis sellele juhtida, et ahjusiibrit ei tohi liiga vara kinni panna,» ütles Kõrgvee. «Vingugaas on nähtamatu ja seetõttu salakaval. Patsiendid ei oska oma kaebusi alati sellega seostadagi.»
Külmade ilmade saabumisel tuletab Kõrgvee meelde vana tarkust: ei ole külma ega halba ilma, on valesti valitud riided.
Eriti ohtlik on, kui külma ilmaga saavad jalad ja käed märjaks, see võib kergesti juhtuda metsas või rabas matkal olles või väljas tööd tehes. Ka joobes inimene on ohtlik ja seda kõigepealt iseendale, sest purjus peaga külma kätte jäämine võib lõppeda väga halvasti.
«Lapsedki võivad vahel valehäbist karta öelda, et neil külm on,» ütles Ago Kõrgvee. Ka märkis ta, et nahapinna külmakahjustuse tekkimisel ei ole kindaga hõõrumine kõige õigem viis end aidata, see võib kahjustust hoopis süvendada.
«Külma saanud kehaosa tuleb püüda millegagi kohe kinni katta ja teha kõik selleks, et sooja mitte rohkem kaotada,» õpetas Ago Kõrgvee.