Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lugu tuleb lavale tantsus ja videos

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Randa klaveri juurde tõttavad Ada McGrath (Maria Engel) ja ta tütar Flora (Madli Mägi). | FOTO: Kristjan Teedema

Sadamateatris esietendub homme ballettdraamaks nimetatud «Klaver», mille tegevuspaigad mererand ja mereäärne padrik, aga samuti 1850. aastate elamusisustus tulevad vaatajate ette videona. Ekraanideks on põrandani ulatuvad tekstiilid.

Videod kangastel on peaaegu kogu Marika Aidla lavastuse dekoratsioon. Ka rekvisiite on napilt. See-eest on Maarja Meeru loodud kostüümid rikkalikud, justkui toodud otse Victoria ajastust.

Samas ajas käib ka romantiline kire ja armastuse lugu «Klaver», mille lavastas aastal 1993 filmiks «Piano» Jane Campion. Tema ja Kate Pullingeri samanimeline romaan on ilmunud 1996 ka eesti keeles.

Kire ja armastuse lugu

Loo peategelane, lapsena kõnevõime kaotanud Ada McGrath randub kaugel maal koos oma üheksa-aastase tütre Flora ja klaveriga, et abielluda Alisdair Stewartiga, kes aga keeldub klaverit kaasa võtmast. Pill jääb randa. Klaverimängu nimel satub Ada kirjaoskamatu naabri George Bainesiga emotsionaalsesse ja seksuaalsesse sõltuvusse.

Oma lavastuse sõnumiks ütles «Klaveri» koreograaf, lavastaja ja stsenarist Marika Aidla niisuguse lause: «See, kuidas inimesed teineteisega käituvad, võib mõjutada ka sündmuste ja inimeste käekäiku.»

Ta alustas tööd Vanemuises aastal 1987 balletitantsijana ning jätkas hiljem samas teatris tegevust koreograafi-repetiitori ja füsioterapeudina. Tema esimene suur lavastajatöö «Armastusega, Bess» valmis aastal 2014 ja ühendas samuti tantsu- ja draamakunsti.

«Mulle meeldib nii sõnakunst kui ka tantsukunst ja samuti nende ühendamisest tekkiv sümbioos,» ütles Aidla. «Sageli on tantsukunstis sõnadest puudus ja sõnalavastustes on tihti puudus koreograafiast.»

Mitte-eestilikus rannas

Ühevaatuselise ballettdraama «Klaver» video on valminud eelmisel suvel Eesti pankrannikul Valaste joa lähedal.

«Valaste joa all on võimas paljand ja täiesti mitte-eestilik rand,» ütles videokujunduse autor Janek Savolainen. «Kõik oli vaja videosse võtta ühe päeva jooksul, kuigi ilm oli kohutavalt halb. Sadas, kui jõudsime randa. Kui tegime lõunapausi ja grimmivahetuse, oli ilus ilm, ja kui läksime tagasi võttepaika, hakkas jälle kohe sadama. Aga inimesed olid väga tublid.»

Savolainen on Vanemuise balletitantsija aastast 2000. Ta on samas teatris ka lavastanud, olnud teiste lavastuste koreograaf ja liikumisjuht ning teinud mitmele lavastusele videokujunduse.

Esietendus

• Vanemuine esietendab 30. jaanuaril kell 19 Sadamateatris ballettdraama «Klaver».

• Jane Campioni ja Kate Pullingeri loo ainetel.

• Heliloojad Michael Nyman, Dario Marianelli, René Aubry, Brian Crain ja Keaton Henson.

• Koreograaf, lavastaja ja stsenarist Marika Aidla.

• Kunstnik Maarja Meeru.

• Videokunstnik Janek Savolainen.

• Osades Ada McGrath – Maria Engel, Ada tütar Flora – Madli Mägi, Alisdair Stewart – Samuel Lawman või Jack Traylen, George Baines – George Willé-Williams, Morag – Janika Suurmets.

Allikas: Vanemuine

Tagasi üles