Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Riia mäe leedekraan jääb öösiti pimedaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Riia mäe ja Pepleri ristmikul asuv leedekraan tuleb ümberkaudsete elanike soovil edaspidi ööseks välja lülitada. | FOTO: Kristjan Teedema

Linnavalitsus väljastas sel teisipäeval Riia mäele paigaldatud leedekraani kasutusloa. Ümberkaudsete elanike nõudmisel peab ekraani omanik selle ööseks siiski välja lülitama.

Linna arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Tõnis Arjuse sõnul anti ekraani kohta kasutusluba kõrvaltingimusega, et see töötab vaid ajavahemikul kell 6–22.

«See tingimus tuleneb sellest, et seal on läheduses elumaju, mille elanikke ekraan õhtuti häirib. Sellist tugevat valgusmüra on väga raske vähendada isegi kardinatega ning sellepärast seadsimegi vähemalt öörahu ajaks sisse kõrvaltingimuse,» selgitas ta.

Linna seatud tingimus sai ajendi ekraani läheduses elavatelt inimestel. «Jah, selle kohta tuli märkusi,» kinnitas Arjus.

Ekraan segab magamist

Ekraani vastas üle tee asuva Riia 13 maja korteriühistu juhatuse liige Tõnu Ints ütles, et kirjalikku pöördumist pole ühistu linnale teinud, aga räägitud on sel teemal küll. «Otseselt juhatus seda teemat arutanud ei ole, aga inimestelt on tulnud meile tagasisidet, et ekraan häirib,» lausus ta.

Ekraan on Intsu sõnul sedavõrd tugeva valgusega, et segab öösel magamist. «Seal on ka liiklusohu küsimus, sest autojuhtigi võib selline tugev ja intensiivne valgus segada. Eriti kui see valgus on vastikult teraline ja vilgub pidevalt,» rääkis Ints, kelle sõnul häiris ekraani ere valgus eelkõige tänavaäärsete korterite elanikke.

Riia mäele ekraani paigaldanud OÜ Led Screen juhatuse liige August Sikk ütles, et linna seatud tingimus nende tegevusele mõju ei avalda. Ta väitis, et ka praegu on nad ekraani ööseks välja lülitanud.

Kõrvaltingimus jääb Arjuse sõnul kehtima samuti suveperioodil. «See tingimus on nüüd pandud igaveseks,» lausus ta. Tema meelest ei tohiks see mõjutada ekraani omaniku äritegevust. «Ega reklaami ööseks eriti müüda, sest liikumine on sellisel kellaajal üsna harv. Kui ekraani pole vaja öösiti sees hoida, siis hoiavad nad ka elektrit kokku,» rääkis ta.

Kaks ekraani juurde

Arjus mainis, et lähiajal saab Turu-Riia ristmik juurde kaks suurt leedekraani: ühe paigaldab Tartu tarbijate kooperatiiv, teise Tartu kaubamaja.

«Kui sinna saab kolm ekraani, hakkab see koht vaikselt väikest Times Square’i meenutama,» lausus ta. Uued ekraanid võivad tema sõnul töötada ööpäev läbi, sest Riia-Turu ristis on olukord teine.

«Esiteks on seal valgusfoon hoopis teine. Riia mäel asub ekraan totaalses pimeduses, aga Riia-Turu ristmiku piirkonnas on üldine valgusfoon nii tugev, et seal ei hakka valgus nii tugevalt silma. Ja seal ei ole ka elumaju kõrval. Seal ei häiri see kedagi,» selgitas Arjus.

Tartu kaubamaja kinnisvara tegevjuht Katre Plaan väitis, et lähiajal nad ekraani Tartusse ei too. «Ekraani paigaldamise varianti oleme arutanud ja kaalume seda kindlasti, kuid olemasolevate plaanide kohaselt me lähiajal leedekraane paigaldada ei kavatse,» sõnas ta.

Tagasi üles