R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teadlased tutvustavad koolinoortele tehislihaseid

Kaspar Koort
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Väikesed robotid möödunud aasta Robotexil. Pilt on illustratiivne.
Väikesed robotid möödunud aasta Robotexil. Pilt on illustratiivne. Foto: Mihkel Maripuu

Tänasest 29. jaanuarini kohtuvad Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis Euroopa materjaliteadlased, et tutvustada valdkonna uusimaid uurimistulemusi ja tehnoloogiaid. Reedel saavad tippteadusest osa kõik huvitatud koolinoored ja õpetajad, mil tehnoloogiainstituut avab uksed ja tutvustab arukaid materjale ning nende seoseid tulevikurobootikaga.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja süsteemide labori korraldatava rahvusvahelise töötoa «Modelleerimise ja ioonsete elektroaktiivsete polümeeride» peakorraldaja, Tartu ülikooli polümeersete materjalide ja tehnoloogiate professori Alvo Aabloo sõnul on tegu Euroopa ühe suurima tehislihastega tegelevate teadlaste kokkusaamisega.

«Eesti teaduse ja tööstuse arengule on selline rahvusvaheline töötuba ääretult oluline, sest see aitab kaasa parema koostöö saavutamisele teiste tippteaduskeskuste ja ülikoolidega,» rõhutas Aabloo.

Töötoa näol on tegemist MICACT võrgustiku kohtumisega, mis pakub erineva teadusliku taustaga noorteadlastele võimaluse arendada oma teadmisi ja oskusi ekspertide juhendamisel. Üritusest võtavad osa teadlased Tartu, Cergy Pontoise’i, Linköpingi, Darmstadti ja paljudest teistest ülikoolidest.

Valdkonna ja Eestis tehtava teadustöö tutvustamiseks toimub kohtumise viimasel päeval ehk reedel 29. jaanuaril algusega kell 14 Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi (Nooruse 1) avatud uste päev, mis on mõeldud koolinoortele.

Koolinoortele tutvustatakse arukaid materjale ning selgitatakse, kuidas neid saab kasutada tulevikurobootikas. Lisaks näidatakse nüüdisaegset inimese ja arvuti vahelist suhtlust ning tehakse ringkäik instituudi laborites.

Avatud uste päeva üks korraldaja Arko Kesküla rääkis, et Lähis-Ida kroonikud kirjeldasid juba 13. sajandil masinaid, mis olid võimelised serveerima teed või esitama eelprogrammeeritud muusikapalasid – neid seadmeid võib pidada meie kaasaegsete robotite kaugeteks esivanemateks.

«Ent täpselt nagu tänapäevased robotid erinevad funktsionaalsuselt ja ehituselt oma 800 aasta vanustest eelkäijatest, tuleb eeldada sama radikaalseid muudatusi ka tuleviku masinatest,» ütles Kesküla, viidates, et Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis on noorel reaalne võimalus arukate materjalide, nagu tehislihased, uurimise ja arendamise kaudu tuleviku masinate loomisprotsessi panustada.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles