Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Äsja puhastatud tee kattus lopaga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Esmaspäeva õhtuks olid mitmed Riia tänava ääres elavad tartlased linna pandud kohustuse täitnud ja krundiga piirneva kõnnitee puhastanud. Teisipäeva varahommikuks olid aga mööda sõitnud sahad paisanud värskelt puhastatud kõnnitee üle pruuni soolase lopaga. | FOTO: Riin Tamm

Kauaoodatud talv on  lõpuks kohal ja naasnud on vajadus lund tõrjuda. Taas põrkuvad kõnniteid hooldavate eraisikute ja linna  tellitud lumetõrje tegevused ning see tekitab pingeid.

«Õhtul tuli tuppa mu mees, kes käis väljas lund ajamas, ning kaebas, et sahad on kõik soolaseguse lumesodi üle tänavakiviääre ajanud kõnniteele ning see ei ole absoluutselt ühegi labidaga liigutatav,» kirjeldas Tartus Riia tänava ääres elav Riin Tamm.

Teisipäeva hommikul tabas tedagi kodust välja astudes tõeline nördimus, sest lumesahad olid Riia tänavalt tõesti suured vallid kõnniteele ajanud. «Kõnnitee lahtisaamine peaks olema justkui majaomanike probleem, kellele tehakse trahvi, et majaesine kõnnitee on koristamata,» nentis Tamm. Ta lisas, et seda sodi ei ole Riia tänava ääres ka mitte kusagile tõsta.

Tamme arvates peaks linnavalitsus enne elanike hurjutamist sahajuhid korrale kutsuma. Jubeda peamagistraali sodi võiks aga lausa ära vedada.

Oma tähelepanekutest läkitas Tamm e-kirja ja foto ka linnavalitsusse. Mõne tunni pärast vastas talle Tänavapuhastuse ASi Tartu osakonna juhataja Toomas Joost ja kinnitas, et kõnnitee on lükatud laiemaks. Lisaks sellele lubas ta, et firma töötajad vaatavad üle ka teised kõnniteed ning need tehakse korda.

Tartu linnapuhastuse peaspetsialist Madis Tammeorg leidis, et probleemidest tänavapuhastuses võiksidki inimesed teada anda. Tema sõnul kehtib tänavapuhastajale nõue, et juba puhastatud teed ei tohi täis lükata. Viga märgates saadab puhastusfirma ise peamagistraalide kõrvale kõnniteid puhastama väiksemat tehnikat.

Kui sahkaja lume sattumist kõnniteele aga ei märka, saab sellest teada anda ööpäev läbi avatud telefonidel, mille numbrid on avaldatud Tartu veebilehel rubriigis «Talv Tartus».

«Linnas vajab talvel puhastamist üle kahe miljoni ruutmeetri sõiduteid ja tegijal ikka juhtub,» põhjendas Tammeorg soolast läbi imbunud lumelopa sattumist kõnniteele.

«Lume valli panek on peent oskust nõudev töö. Pidevalt tuleb otsida tasakaalupunkti, et autotee oleks piisavalt lai ja läbitav, samal ajal ei tohi ka kõnnitee märkimisväärselt kitsamaks jääda,» lisas ta.

Riia tänav on Tammeoru hinnangul ka suhteliselt lai, nii et lund sinna ikka koguneb.

Lume äravedu on väga kallis ning seda varianti kasutab linn üksnes Raekoja platsil. Kopaga auto kasti laadimine ning linnast välja ladestamiskohta vedamine võib Tammeoru sõnutsi maksta kuni viis eurot kuupmeeter. Viimati veeti lund suuremates kogustes kesklinnast kaugemale 2010. ja 2011. aasta talvel, mis olid väga lumerohked.

Paljud autoomanikud kiruvad teedel kasutatavat soola, mis kahjustab autosid ning rikub jalanõusid ja riideid. Linnapuhastajate hinnangul on aga kloriidide kasutamine endiselt tõhusaim ja odavaim viis teede korrashoiuks. Soolade efekt ilmneb autorataste all hõõrdudes, selgitas Tammeorg.

Kuid kõnniteedele pole hea soola visata, sest ilma hõõrdumiseta tekib siis lumest jää ja tee võib muutuda veelgi libedamaks. «Kui keegi on pannud tähele, et mõni hooldusauto puistab kõnniteele soola, siis sellist tööd pole linn kindlasti tellinud,» lisas Tammeorg.

Kõnniteedele puistatakse libeduse tõrjumiseks peenkillustikku, mis võib olla segatud vähese koguse soolaga. Päris jäistes kohtades, näiteks vihmaveerennide all, kasutatakse mõnel pool ka jääsulatajat.

Tagasi üles