Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu ei plaani uusi alkoholipiiranguid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu Postimees korraldas kuuajase vahega kaks testostlemist, et uurida, kas alaealised saavad osta alkohoolseid jooke. 8. oktoobril ja 2. novembril ilmunud artiklitest selgus, et esimesel korral müüsid alaealistele kraadiga jooki 14 poest üheksa, teisel korral kuuest poest kolm, viimastes sedapuhku juba teist korda. | FOTO: Kristjan Teedema

Linnavolinikud tunnistavad, et alkoholi tarbimise kultuur jätab Tartus soovida, kuid ei poolda vägijookide müügile kohalike lisapiirangute kehtestamist.

Lisapiirangute küsimus tõusis päevakorrale, kui tervise arengu instituudi tervise edendamise osakonna esindajad tutvustasid eelmisel nädalal linnavolikogu haridus- ja sotsiaalkomisjonile võimalusi rakendada alkoholipoliitikat kohalikul tasandil.

Tervise edendamise osakonna vanemspetsialist Triinu Toobal ütles, et volikogu liikmed tunnistasid, et Tartul on selles valdkonnas probleeme, ning olid ettepanekute suhtes avatud.

Valimisliitu Vabakund kuuluv Märt Põder, Reformierakonna liige Helmer Jõgi, keskerakondlane Tiina Mürk, IRLi kuuluv Tiiu Laan ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Toomas Jürgenstein kinnitasid kõik ka Tartu Postimehele probleemi olemasolu ja vajadust sellega tegeleda.

Küll aga ei pooldanud nad Tartus lisakeeldude ja -piirangute kehtestamist.

Käed jäävad lühikeseks

Põder ütles, et tema isiklikult piirangute abistavasse mõjusse alkoholikultuuri arendamisel ei usu ja et need teeksid olukorra hullemaks, sest inimesed laveeriksid neist teisi valikuid tehes mööda.

Jõgi pakkus välja idee teha veebikeskkonnas minutipikkuseid loenguid, parandamaks inimeste teadlikkust.

Kohtumisel tõi Helmer Jõgi välja ka võimaluse saata kodanike telefonile ühe lause pikkune tabav ja ettevaatlikkusele manitsev tekstisõnum, samalaadseid sõnumeid hakkab Eesti politsei saatma ka uimastitarvitajatele.

Jürgenstein rõhutas, et Jõgi pakutud ideed olid ilmekad, kuid tuleb tähele panna, et tegevus ei kujuneks näpuga viibutamiseks, millel võib olla soovitule vastupidine efekt.

Laan tõi välja, et kohalikul omavalitsusel pole piisavalt hoobasid, millega alkoholitarvitamist tõhusalt reguleerida. «Käed jäävad liiga lühikeseks, et midagi ära teha,» nentis ta.

Tiina Mürk ütles, et enne kui midagi teha saab, on vaja rahalised võimalused selgeks saada.

«Arenguruumi on alati igas asjas, aga ei saa öelda, et Tartus midagi alkoholitarvitamise reguleerimiseks juba praegu ei tehta,» lisas ta. Näiteks tõi ta reidid ja ennetustegevuse koolides.

Linnavolikogu liikmed nentisid, et konkreetseid ettepanekuid tervise arengu instituudi juhendi ettekandjad ei teinud ning reaalse tegevuskavani volikogu komisjonid ei jõudnud.

Jürgenstein tõdes siiski, et esitlus andis teemaga tegelemisele uut impulssi. Laan nentis, et pooldab edasist koostööd tervise arengu instituudiga.

Instituut pakub võimalusi

Triinu Toobali sõnul on alkoholipoliitika terav ja palju vastupanu tekitanud teema, kuid tervise arengu instituut julgustab omavalitsusi sellega tegelema.

Tema sõnul on alkoholiprobleeme laialdaselt ja seinast seina, kuid kuna omavalitsuste võimalused on piiratud, koostasid nad neli näitlikku tegevuste komplekti, et oleks lihtsam alustada.

Toobali hinnangul peaksid riik ja omavalitsused tegutsema rohkem kõrvuti. «Kohalikud omavalitsused on inimestele lähemal ja peaksid riigi tasandi otsuseid toetama,» ütles ta.

Riik kavandab alkoholireklaamile uute piirangute kehtestamist. Samuti on kavas sätestada nõue, et alkoholi tohib müüa vaid eraldi osakondadest, ning keelata vägijookide müük tanklates.
-----------------------------

Soovitusi omavalitsustele

Tervise arengu instituut soovitab nelja tegevuskava, mille abil saaks parandada alkoholikultuuri.

• Vähendada alkoholi kättesaadavust avalikel üritustel. Alkoholivabad üritused, piiratud alkoholimüügiaeg, müüdava alkoholi kanguse piirangud, piiritletud müügi- ja tarvitamisalad, tõhus järelevalve, tasuta joogivesi.

• Vähendada alkoholi kättesaadavust alaealistele. Testostlemine, müügikohtade töötajate koolitus, lisapiirangud alkoholimüügile, alkoholireklaami piirangud laste- ja noorteasutuste läheduses, järelevalve noorte pidudel, uimastiennetus haridusasutustes.

• Vähendada täiskasvanute alkoholi liigtarvitamise kahjusid. Ühistransporditeenus suurematel üritustel, juriidilised piirangud, töökohapõhised programmid, arendada sotsiaaltöötaja ja perearsti koostööd, tagada psühhosotsiaalne või kogemusnõustamine.

• Miinimumvariant ehk leevendada alkoholi tarvitamisest tulenevaid probleeme. Testostud ja reidid, alkoholivabad üritused, sotsiaaltöötaja koostöö perearstiga, arendada huvihariduse ja

vaba aja korraldust.

Tagasi üles