Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pakane ajab ahju peale

Krõbe ilm sunnib rohkem kütma, aga tasub olla ettevaatlik

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Roosi veedab praeguseid külmi päevi kõige parema meelega oma Supilinna kodus sooja leso peal. | FOTO: Sille Annuk

Supilinna kass Roosi jälgis eile, kuidas tema perenaine Kristiina Põllu hommikul ärkas, esimese asjana radiaatori tööle pani ning asus siis pliiti ja ahjusid kütma. Vanad Postimehed on kõik juba ahju aetud, nii et nüüd tuleb kehvemat tulehakatust kasutada.

Peagi 91-aastaseks saav supilinlane Silvia Toots soojendab küttepuid praeahjus, et nendega kord päevas pliiti kütta. Ülejäänud ajal annab külmas toas sooja radiaator. | FOTO: Sille Annuk
Eile ennelõunal näitas termomeeter Tartus Supilinnas 21 külmakraadi. | FOTO: Sille Annuk

Roosil on ahju kütmisega kasud sees, sest kõige parema meelega veedab ta praeguseid külmi päevi pererahva magamistoas sooja leso peal. Seni on pererahvas saanud hakkama kord päevas, igal õhtul, ahjude kütmisega, kuid kolmapäeval jäid ahjud kogemata liialt kauaks lahti, nii et eile hommikul oli tuba tavatult külm.

Kui külm, seda Kristiina Põllu ei tea, sest termomeetrit nende peres pole. Küll aga olid vanade puitakende klaasid hakanud jäätuma. «Rõõmustasin, et kraanist vesi veel voolas,» rääkis ta ennelõunal ootamatult ukse taha ilmunud ajakirjanikule ja fotograafile.

«Aga ikkagi on ahiküte äge!» ei pea Põllu igapäevast kütmist tüütuks tegevuseks, sest toas on värske õhk ja nahk ei hakka kuivama, nagu juhtub keskküttega ruumides. Ta peab oluliseks õigesti kütmist, nii et puud saavad piisavalt õhku ja siiber on korralikult lahti.

Põllu kõrvaltänavas elav 90-aastane Silvia Toots kasutab talvel oma kahetoalisest korterist vaid üht tuba, sest mõlemat ta kütta ei jaksa.

Tal käib küll abiks üks noormees, kes tassib kuurist puud teisele korrusele, ent praegu on abiline ära sõitnud ja tema toodud puutagavaraga peab memm mitu nädalat hakkama saama.

Kütmata toas näitas termomeeter eile ühte külmakraadi. Teises toas on Tootsil kogu aeg radiaator sisse lülitatud. «Muidu ma külmuksin juba aseme külge kinni!» rääkis ta. Radiaatori läheduses olev termomeeter näitas kuusteist kraadi sooja.

«Pliit ei taha põlema minna, sest kõik on külm,» laiutas vanamemm käsi. Suures majas on enamik kortereid tühjad, seega on ka korsten külm ja tõmme kehv. Vett tal toas pole, seda saab esimeselt korruselt ühiskraanist.

Et kuidagigi tuli pliidi alla saada, soojendab Toots puid küll pliidi peal, küll praeahjus, kui tuld parasjagu pliidi all pole. Eile avastas ta nördimusega, et õues oli kuuriukse lukk kinni külmunud ja nii ei saanud ta sealt kätte lumelabidat, et tänavat puhastada.

Lõuna päästekeskuse menetlusbüroo peainspektor Kaido Voor rääkis, et suuri tuleõnnetusi külma tõttu ülekütmisest pole seni Lõuna-Eestis õnneks olnud, küll aga kipub puhastamata korstnates tahm süttima.

Tema sõnul on kõige ohtlikumad metallist küttekolded ja korstnad, mis on põlevmaterjalile, näiteks puitkonstruktsioonidele liialt lähedal ja võivad liigse kütmise korral tulekahju põhjustada.

Ta tuletas ka meelde elementaarseid tuleohutusnõudeid, et küttekolde ees ei hoitaks küttepuid või ajalehti, mis võivad ahjust välja lennanud sädemest süttida.

Neil, kes oma kodu ka radiaatorite või puhuritega kütavad, tuleks peainspektori sõnul jälgida, kas elektrijuhtmed on korras.

Kui näiteks radiaatori pistik kipub üle kuumenema, võib pistikupesas olla halb kontakt ja see võib kergelt kurja karja kutsuda.

Voor manitses ka, et inimesed ei hakkaks külmunud veetorusid ise gaasipõleti või ehituses kasutatava kuumafööniga lahti sulatama. Selleks tuleks kasutada siiski spetsialisti abi või võimaluse korral keerata toru ümber riie, millele valada kuuma vett.

Külmad päevad

• Täna võib Tartus paukuda kuni 25-kraadine pakane.

Laupäeval on ennustuse kohaselt veidi soojem – 19–23 miinuskraadi.

• Pühapäeval on ilm loodetavasti veelgi mahedam: oodata on 11–16 kraadi külma.

• Esmaspäeval tõuseb termomeetrinäit loodetavasti veelgi: Tartusse lubatakse 10–13 kraadi külma.

Tagasi üles