Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Naine sai uusaastakingiks teise elu

Juba teisel Eesti patsiendil on Soomes siiratud süda

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ida-Virumaalt pärit Natalja Mihhailova on kardioloogi Märt Elmeti õnnelik patsient. | FOTO: Kristjan Teedema

Natalja Mihhailova on Eestis teine inimene, kes on saanud endale uue südame tänu Eesti ja Soome südamesiirdamise meeskonna koostööle. Teda opereeriti kuu aja eest Helsingis ning eile käis ta oma tervist kontrollimas Tartus.

Natalja Mihhailova elab Ahtmes ning Tartu ülikooli kliinikumi analüüse andma sõitis ta liinibussiga, iseseisvalt ja midagi kartmata.

Ta juuksed olid soengusse sätitud ja silmad värvitud ning ta kandis jalas kontsaga saapaid, astudes nendega mööda kardioloogiaosakonna põrandat kõps-kõps-kõps täpselt niisama tempokalt nagu ükskõik milline teine terve südamega inimene.

Kui Natalja Mihhailova käest küsida, kes on ta arst, siis vastab ta: «Doktor Elmet, üks ja ainus. Minu valgusekiir! Kujutage ette, ta lihtsalt kinkis mulle teise elu.»

Tartu ülikooli kliinikumi südamearst Märt Elmet valmistas ette ka esimese Helsingis südamesiirdamise operatsioonil käinud patsiendi Dea Laugmaa ning nüüd valvab ta mõlema tervise üle. Ka on ta ligi kümme aastat tagasi Itaalias endale uue südame saanud Kristin Aavakivi südamearst.

Märt Elmeti sõnul on Natalja Mihhailova füüsiliselt heas vormis. «Ta oli juba haiglas tubli võimleja,» tunnustab ta patsiendi enda panust.

Raske aeg pärast lõikust

3. detsembril aset leidnud operatsioonil Helsingi ülikooli keskhaiglas läks samuti kõik hästi, põhikirurg oli taas Pekka Hämmäinen, seesama mees, kes opereeris Dea Laugmaad.

«Kõige keerulisem aeg on opijärgne ravi, ülesärkamine ning siis sellele järgnevad nädalad,» selgitab Märt Elmet.

Just temaga koos sõitis Natalja Mihhailova 2. detsembri õhtul helikopteriga Tallinnast Helsingisse ning Helsingis viibis Elmet oma patsiendi kõrval ka pärast operatsiooni palju päevi.

Natalja Mihhailova haigestus umbes viis aastat tagasi. Ta mäletab, et see oli suvel sporti tehes, kui ta märkas, et ei jõua enam midagi. Ta läks arsti juurde, kartes, et on palava suve tõttu kopsupõletikku haigestunud. Elektrokardiogrammi uuring näitas aga, nagu ta oleks infarkti üle elanud.

Märt Elmet ütleb, et sportimine ei olnud kindlasti haiguse põhjustaja, aga südamehaigused avalduvadki nii, et ühel päeval, kui pead suuremat koormust taluma, läheb süda rütmist välja.

Rütmihäiretega võitlemisel püüdsid arstid Mihhailovat aidata nii, et paigaldasid talle südamestimulaatori. Seda tuli alatasa ümber reguleerida.

Naise südamelihase kahjustus osutus väga keeruliseks, süda lihtsalt ei jõudnud enam verd vajalikul määral organismi pumbata. Tagajärjeks oli tervise järsk halvenemine, neerude ja maksa puudulikkus, raskused hingamisel, vedeliku kogunemine kudedesse, tursed. Haiglaskäik järgnes haiglaskäigule.

Üksainus võimalus

Südame siirdamine oli ainus pääsetee.

Natalja Mihhailova meenutab, et algul lihtsalt räägiti sellest võimalusest. Lähedased julgustasid, et muidugi lasku ta endale uus süda panna, mis ta ootab. Tema aga mõtles, et nii lihtne see ei ole.

Kui ta eelmise aasta maikuust alates südamesiirdamise ootelehel oli, mõtles ta, et ehk seda siiski ei juhtu, ehk läheb veel aega, ning kas üldse midagi välja tuleb.

Nüüd on Natalja Mihhailova väga õnnelik. Ta sai Helsingist koju 30. detsembril ja veetis vana-aastaõhtu pere ja sõprade keskel.

«Ma sain isegi õue saluuti vaatama minna, eelmisel aastal istusin toas, ei suutnud,» meenutab ta.

Natalja Mihhailova saab järgmisel nädalal 46-aastaseks, tal on abikaasa ja 18-aastane poeg. Ta ütleb, et suuri plaane tal ei ole, elab päev korraga.

Märt Elmet selgitab, et operatsioonijärgne taastumine kestab pool aastat. Sageli tuleb ka Helsingis kontrollis käia. Aasta pärast võiks ta aga kindlasti tööle minna. Hea oleks leida töö, kus võõraste inimestega kokkupuudet palju ette ei tule.

Natalja Mihhailova ütleb, et ta ei tunne kuidagi, et ta rinnus oleks võõras süda. Aeg-ajalt unustab selle koguni ära. Vahel tekib hoopis tunne, nagu oleks tal endiselt abiks südamestimulaator. Aga siis tuleb meelde, et see süda, mis praegu lööb, on täiesti terve ja töötab ise.

Uue südamega inimesed Eestis

• Kristin Aavakivi sai uue südame 2006. aasta 7. märtsil Roomas.

• Dea Laugmaa sai uue südame 2015. aasta 14. septembril Helsingis.

• Natalja Mihhailova sai uue südame 2015. aasta 3. detsembril Helsingis.

• Praegu Eestis südamesiirdamise ootel patsiente ei ole.

Tagasi üles