Kuid see trikk on tehtud lasteaiatasu võrdsustamise abil nii linna- kui eralasteaedades, et kindlustada kõikidele lasteaeda soovijatele piisaval arvul kohti ja tagada lapsevanemate võrdne kohtlemine. Nüüd on aeg tagada laste võrdne kohtlemine.
Minu arvamus on, et nüüd, mil kohapuudus on kadunud, peab hakkama panustama kvaliteeti ja looma vanades lasteaedades käivatele lastele samaväärseid tingimusi, kui on uute lasteaedade kasvandikel.
Vanemates ja väiksemate ruumidega lasteaedades tuleb vähendada laste arvu rühmas, ilma et lasteaia eelarve sellest kannataks. Välja on vaja vahetada ajast ja arust inventari ja nüüdisajastada õpikeskkonda: mööbli ülevärvimisest ja seinaaukude katmisest piltidega enam ei piisa. Tühjaks jäävates rühmaruumides peaks looma muusika- ja kunstitegevuse või rühmatöö võimalused, mida praegu pole paljudes lasteaedades.
Olen sellest kõigest tüütuseni rääkinud, loodan, et jää hakkab lõpuks liikuma.
Palju on juba tehtud: CO2-raha eest soojustatud ja renoveeritud mitme lasteaia fassaadid, aknad vahetati kõigis lasteaedades, rühmad on varustatud arvutite ja internetiga.
Linnavalitsus on viimastel aastatel näidanud head tahet ja planeerinud eelarvetes arvestatavaid summasid rühma- ja teiste ruumide remondiks ning see jätkub tõusvas joones. Mitmel aastal järjest on tõstetud ka töötajate palku. Kuid linnaeelarvel on piirid.
Õpikeskkonna lastesõbralikumaks muutmiseks on vaja ka lapsevanemate toetust kohatasuna, et lasteaiad saaks ise, oma vajadustest lähtuvalt olukorda parandada.
Uue rahastamissüsteemiga pannakse lasteasutused konkureerima laste ehk pearaha nimel, kuid uuemad lasteaiad on juba enne finišis, kui vanemad stardijoonele jõuavad. Sa võid olla maailma parim õpetaja, kuid kui sa töötad äärelinna räämas lasteaias, pole mõtetki võistluses osaleda.
Särasilmsest entusiasmist ja missioonitundest enam ei piisa. Imetlen oma kolleegide oskust luua lastele nigelatest tingimustest hoolimata õdus olemine.
Olen näinud Euroopa riikide lasteaedu. Meie lasteaiad on hubasemad ja kodusemad, eriti just ümbritsevad aiad puude-põõsaste, muruplatside ja lillepeenardega.
Ma ei sooviks töötada paljukiidetud Soome lasteaias, kus õuel on ainult killustik, ega Rootsis, kus lapsed soovi korral peavad magama pimedas kamorkas madratsil, ega Brüsselis, kus lapsed mängivad kivipõrandal.
Soovin, et Tartu lapsed võiksid valida endale sobiva lasteaia kodu lähedal ja et see ei erineks õpikeskkonna poolest teistest.