Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Miks linnud linna kipuvad?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Varesed. | FOTO: Repro

Nii nagu linnad meelitavad inimesi, on need atraktiivsed ka lindudele. Elu linnaruumis ei ole sageli aga harmooniline: probleemid tekivad seal, kus inimeste ja lindude huvid ristuvad. Nimetagem neid «linnuprobleemideks», sest linnas elavad linnud on probleemiks ennekõike inimesele, mitte linnule endale.

Tartu ülikooli linnuökoloogia teaduri Marko Mägi sõnul on peamiselt kolm põhjust, mis meelitavad linde linna: suhteliselt head toitumistingimused, kiskjate puudumine ja soodsad pesitsusolud.

Linnalindude temaatika on viimastel aastatel üha aktuaalsemaks muutunud, sest järjest enam on ette tulnud olukordi, kus inimeste ja lindude huvid ristuvad. «Õigem oleks öelda, et need on olukorrad, mis tekitavad esmalt inimestele ebamugavust, lindudele enestele muutuvad need probleemiks alles siis, kui inimene võtab kasutusele vastumeetmed,» arutles Mägi.

Probleemiks on näiteks lindude kisa ja kära, roojamine, harvemini inimeste otsene ründamine ning taimestiku hävitamine, sh just äärelinnade väikestel aialappidel, kus linnud võivad kahju teha. «Tartus on murekohtadeks vareslaste suured ööbimiskogumid ja kevadel majakatustele pesitsema asuvad kajakad,» lisas Mägi.

«Linnuprobleemide» lahendamiseks ei ole aga lihtsat moodust, sest see sõltub nii asukohast, probleemsest liigist (nt vareste ja kuldnokkade puhul peaks kasutama erinevat lähenemist), rahast, ühiskonna meelsusest jne.

Mägi sõnas, et seepärast on vaja läheneda igale probleemile individuaalselt: «Küll on aga eduka probleemilahendamise eelduseks head teadmised «probleemse» liigi ökoloogiast. Ilma nende teadmisteta võib probleemi lahendamise asemel probleeme juurde tekitada.»

Meetodeid lindude tõrjumiseks on mitmeid, alustades lindude peletamisest kõikvõimalike vahenditega kuni ekstreemsematel juhtudel lausa lindude surmamiseni.

Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur, selgroogsete zooloogia dotsendi kandidaat Marko Mägi räägib teemal «Miks linn linde meelitab ja kuidas «linnuprobleeme» lahendada?» lähemalt juba kolmapäeval, 6. jaanuaril kell 14.15 Vanemuise 46 ruumis 301. Kõik huvilised on oodatud.

Tagasi üles