Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Tartu ülikool jagab omalaadses edetabelis 31. kohta

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kaspar Koort
Copy
Tartu ülikooli peahoone.
Tartu ülikooli peahoone. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Briti ajakiri Times Higher Education (THE) avalikustas 2. detsembril oma kiiresti areneva majandusega riikide ülikoolide edetabeli The Times Higher Education BRICS & Emerging Economies Rankings. Tartu ülikool jagab tabelis 31. kohta.

THE koostab areneva majandusega riikide ülikoolide edetabelit kolmandat aastat. Varasemal kahel aastal reastati 100 parimat, tänavu hõlmab pingerida 200 ülikooli. Tartu ülikool mahtus tabelisse esimest korda.

Edetabeli kootamisel olid vaatluse all ülikoolid 48 riigist, mis vastavad Financial Times Stock Exchange tärkava või kiiresti areneva majanduse klassifikatsioonile, sh nn BRICS ühenduse riigid Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika. 200 parima ülikooli hulgas oli esindatud 35 riiki. Tabeli esikümnes domineerivad Hiina ja Türgi ülikoolid.

«On väga tore, et saame jällegi end teiste riikide ja ülikoolidega võrrelda, World University Rankings toimetaja Phil Baty sõnade kohaselt on isegi 200 hulka jõudmine selles edetabelis tugev saavutus,» ütles Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura.

«Eriti hea on, et oleme rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised rahvusülikoolina, sest pigem skoorivad sellistes edetabelites tugevamini ülikoolid, kus õpe toimub peaasjalikult keeltes, mida globaalselt ja naaberriikides vallatakse,» lisas Puura.

Edetabelis ülikoolide hindamisel võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadustulemuste mõjukust, teadustöö mahtu, akadeemilist mainet, tulusid, innovatsiooni ja rahvusvahelistumise ulatust.

Võrreldes THE põhiedetabeli koostamisega, kus Tartu ülikooli positsioon 2015. aastal on 351-400, on areneva majandusega riikide ülikoolide edetabelis vähendatud teaduse mõjukuse ehk teaduspublikatsioonide viidatavuse indikaatori osakaalu ning selle arvelt omakorda suurendatud rahvusvahelistumise ulatuse ja ettevõtlustulude osatähtsust lõpphindes.

Tagasi üles