Muusikanädal näitas Tartu vägevat potentsiaali

Kaspar Koort
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Motorama kontsert Genklubis.
Motorama kontsert Genklubis. Foto: Mart Vares /Tallinn Music Week

Möödunud nädalavahetusel toimunud neljas Tartu muusikanädal aitas põneva muusika kõrval üles leida ka uutmoodi Tartu – värske, kohaneva ja energilise ettevõtluskeskuse sTARTUp.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul näitasid Tartu muusikanädala kaks ülitihedat päeva selgelt, kui rikas on Tartu muusikaelu ning kuivõrd lähedal on muusika infotehnoloogiale ja vastupidi.

«Koostöös partneritega saime pöörata tähelepanu Tartu võimalustele olla nii infotehnoloogias kui ka tänapäevases muusikaelus tipptegijad. Kindlasti jätkame koostööd festivali korraldajatega ja astume juba järgmisel aastal jõulise sammu uue ja ägeda festivali korraldamiseks Tartus,» rääkis Klaas.

Festivali avapäeval pakuti Tartu edukamates idufirmades sõbralikku äraolemist, tasuta kontserte ja tänavatoidu gurmeed ligi 400 inimesele. Veebirakenduse Voog kontoris sooritas oma esimese Tartu etteaste NOËP, mobiili- ja veebitarkvara arendaja Mooncascade’i sisehoovi täitis ulja punkdisko biidiga Junk Riot, Aparaaditehase loomelinnakus esines elektroakustiline tandem Tronden, mobiilirakenduste arendaja Mobi Labi kontoris junk-funk duo Machineries of Joy ja suhtluskeskkonna Contriber loodud IT-keskuses Nigeeria päritolu Soome räppar Noah Kin.

Contriber Labs’is asuvas Garage48 HUBis toimus reede õhtul MobileMonday Estonia kureeritud muusika ja tehnoloogia eriüritus, kus lahati nii muusika- ja tehnoloogiabrändide toimemehhanisme kui ka Tartu linna tulevikuvisioone. Aruteludes osalesid Mooncascade’i kaasasutaja Priit Salumaa, veebifirma Voog juht Tõnu Runnel, Contriberi asutaja Rein Lemberpuu, Tartu abilinnapea Jarno Laur, Tallinn Music Weeki juht Helen Sildna ning Trad. Attack! liige Sandra Sillamaa.

Contriberi asutaja Rein Lemberpuu sõnul andis Tartu muusikanädal tehnoloogia võtmes mõnusat särtsu ülikoolilinna igapäevasesse elurütmi. «Sellest võiks saada suurepärane iga-aastane traditsioon. Start-up'i kogukonda puudutavad arutelud on märgilise tähendusega algatus selleks, et leida järjest paremaid kokkupuute- ja koostööpunkte nii erasektori kui ka Tartu Ülikooli ja Tartu linna vahel,» kinnitas Lemberpuu.

Laupäeval toimus Contriber Labs’is Music Estonia ja Bändilabori eestvedamisel bändikoolitus, kus võeti luubi alla artisti iseseisev asjaajamine, helimehe roll ning kommunikatsioon läbi erinevate visuaalsete lahenduste, ja LIY (Live It Yourself) elustiil.

Mõlemal õhtul kogunesid muusika- ja tehnoloogiahuvilised Genialistide klubisse, kus festivali tarbeks oli sisse seatud kaks lava ning festivaliklubi atmosfääri aitas luua sisekujundaja Ott Kangur. Reedel esinesid Genklubis rahvusvahelist tähelepanu noppinud Nigeeria päritolu Soome räppar-produtsent Noah Kin, Andres Kõpperi elektrooniline sooloprojekt NOËP, hiphopi grand old mehed Genka ja Paul Oja, junk-funkduo Machineries of Joy ja noor räpplüürik San Hani.

Festivali lõpuõhtul astusid subkultuurimajas üles Euroopas laineid lööv Vene postpunkbänd Motorama, Eesti müraroki kuningas Shelton San, psühhedeelse kõlaga Holy Motors, elektro-akustiline ühendus Tronden ning ühemehemüra projekt Tahm. Kokku külastas Genialistide klubi ligi 650 muusikahuvilist.

«Tunneme, et koostöös Tartu linna ja tehnoloogiafirmadega oleme leidnud suuna, mis näitab Tartut täiesti uuest küljest ning meeskonna, kellega saab suuri visioone teostada. On ääretult oluline, et me tegevus ei jääks vaid Tallinna- keskseks – Eesti on palju suurem, rikkam ja mitmekesisem. Soovime kasvatada Tartu muusikanädalast välja rahvusvahelise muusika- ja tehnoloogiafestivali,» kommenteeris festivali peakorraldaja Helen Sildna.

«Tartus on tõsiselt palju toimumas – Aparaaditehas, uus nutimajade idee, tehnoloogiafirmade poolt algatatud Ülikooli tänaval asuv tehnoloogia-start-up’ide pesa Silicon Alley kontsept jne. Väga äge!» lisas Sildna.

Mooncascade’i kaasasutaja Priit Salumaa arvates peakski Tartu olema just selline nagu muusikanädala vältel.  «Avatud inimesed, uksed ja hoovid, omavahel seotud teadus, tehnoloogia, muusika, teater ja kunst. Tartu muusikanädal pani mõned nendest olulistest asjadest kokku ning näitas, milline see linn olema peaks. Sellise sünergia ning tugeva kogukonnaga on võimalik suuri asju ära teha. See on linn, kus ma tahan elada,» tõdes Salumaa.

Lisaks kontsertõhtutele Genialistide klubis avasid kõigile huvilistele uksed ülikoolilinna start-up-ettevõtted Contriber, Mooncascade, Voog, Mobi Lab ja Aparaaditehas. Festivali külastas ligi 1200 muusika- ja tehnoloogiahuvilist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles