Supilinna krimkaloo niidiots viib Karlovasse

Raimu Hanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mika Keränen, «Vana roosa maja», 
illustreerinud Marja-Liisa Plats, 
kirjastus Jutulind, 
Tallinn 2010, 92 lk.
Mika Keränen, «Vana roosa maja», illustreerinud Marja-Liisa Plats, kirjastus Jutulind, Tallinn 2010, 92 lk. Foto: TPM

Eelmisel nädalal tuli trükist sarja «Eesti laste krimka» uus raamat. Nii nagu kahes eelmises, tegutseb selleski Supilinna laste salaselts Ramps, kes seekord lahendab kummitusmaja saladust.


Tekst on kohati sotsiaalkriitiline. Ja nimelt – saladusse on segatud kinnisvaraarendaja, kes tahab kultuuriloolise väärtusega ilusa vana maja asemele Supilinnas ehitada uue, mille nimeks on Euromelon.

Suurt abi osutab noortele detektiividele päevapiltnik Ahto, kes eelistab kõnelda Rampsi ühe liikme Saduga setu keelt. Kriminaalse loo lahtiharutamisel viib niidiots salaseltsi liikmed Karlovasse, kus neid hakkab jälitama Kuu poe kamp.

Nimi Ramps tuleb sõnast raamatukogu. Nii saavad salaseltsi liikmed näiteks koolis vabalt omavahel rääkida Rampsist ja teised ei saa aru, et jutt käib millestki hoopis salajasemast.

Juba kolmas raamat

Mika Keräneni kirjutatud «Vana roosa maja» seltskond tegutseb sedakorda kolmandas raamatus. Eelmine oli «Peidetud hõbedane aardelaegas», mis ilmus möödunud aastal ja tõi autorile Eesti Kultuurkapitali aastapreemia. Mõni nädal tagasi ilmus seesama raamat soome keeles Helsingis.

Mika Keränen on soomlane ja ise soomendanud näiteks Mehis Heinsaare loomingut. Sellest hoolimata tõlkis «Peidetud hõbedase aardelaeka» Kaisu Lahikainen, kes on vahendanud soome keelde ka näiteks Jaan Krossi «Kolme katku vahel». Rampsist on saanud Soome lahe teisel kaldal Divari, mis tähendab antikvariaati.

Valmib lavastus

Salaseltsi tegevuse esimene raamat «Varastatud oranž jalgratas» (2008) tuleb aga varsti vaatajate ette. Ingomar Vihmar paneb selle lavale Eesti Draamateatris, esietendus on 5. detsembril.

«Tartu elanikuna on mul kahju, et tartlased peavad selle  pärast sõitma Tallinna,» ütles Mika Keränen. «Aga loodetavasti tuleb Draamateater külalisetendustega Tartusse.»
Juba on autoril mõtteis neljas lastekrimka. Selles tuleb jutuks Tartu maraton ja ka Soome president, kes sõidab Tartusse kepikõndima.

Kohanimesid

• Raamatus «Vana roosa maja» on nimetatud ka järgmisi Tartu paiku: Herne, Kartuli, Meloni, Marja ja Tähtvere tänav ning Jakobi mägi ja Kroonuaia sild Supilinnas, Kalevi, Pargi, Tähe, Kitzbergi ja Eha tänav, Kuu pood ja Siilu pood ning kohvik Anna Edasi Karlovas.

Raamat

Mika Keränen, «Vana roosa maja»,
illustreerinud Marja-Liisa Plats,
kirjastus Jutulind,
Tallinn 2010, 92 lk.

Tagasi üles