Trepimure leidis lahenduse

Baeri 6 tenniseväljakute krundi juurde kuulub ka jalgtee ja trepp, mille hooldamise võttis nüüd linn oma kätte, et linnarahvas saaks ka tulevikus treppi kasutada.

FOTO: Sille Annuk

Ülikooli ajaloo muuseumi juurest alla Baeri tänavale viiv trepp on aastaid olnud murelaps nii ülikoolile, linnale kui jalakäijatele. Viimaks on linn ja ülikool jõudnud kokkuleppele, mis ohtliku trepi käidavana hoiab.


Oktoobri lõpus leppis Tartu Ülikool linnavalitsusega kokku, et trepp asub küll ülikoolile kuuluval krundil, kuid kuna see on avalikult kasutatav, kannab Tartu linn edaspidi kõik trepi ja jalgtee tehnilise korrashoiu ning heakorra kulud.

«See trepp on meil olnud päris suur tüliõun juba aastaid,» sedastas linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja Andres Pool. Põhjuseks olid katkised astmed, konarlikud metallservad ning astmeid libedaks muutev lumi.

Septembri lõpus võttiski linn ette trepi remondi ning kulutas sellele 20 000 krooni. «Kellele te oleksite helistanud, kui keegi ennast puruks kukub – ikka linnale ju?!» põhjendas Pool linna otsust remontida ülikooli krundil asuv trepp.

Ülikooli kinnisvaraosakonna arvestustalituse juhataja Erki Tamm märkis, et ülikoolil pole trepi korrashoiuga otseselt probleeme olnud, sest trepi ja jalakäijate tee osa asub ülikooli kinnistul ning selle eest hoolitseb seal tegutsev TÜ akadeemiline spordiklubi. Samas märkis Tamm, et viimast korda remontis ülikool treppi umbes kümne aasta eest.

Lisaks ohutuse küsimusele oli linna eesmärgiks hoida trepp linnarahvale avatuna. Linnavalitsuse planeeringutalituse juhataja Indrek Ranniku selgitas, et kui trepp asub erakrundil, võib krundi omanik ühel hetkel otsustada selle üldse sulgeda.

Ülikoolil on soov müüa Baeri 6 asuvad tenniseväljakud, mille krundi osa on ka Baeri tänavale viiv trepp ja jalgtee. Linnale antud kasutusõiguse järgi jääb aga trepp ka tulevikus avatuks, ükskõik kelle maal see parasjagu asub.

Andres Pool nägi võimaliku lahendusena ka «trepivahetust». Nimelt viib Liivi 2 matemaatika-informaatikateaduskonna juurde trepp, mida kasutavad ainult õppehoonesse minejad. Trepi kaks ülemist astet on ülikooli, ülejäänu aga linna maal ja selle koristamise eest hoolitseb seetõttu linn.

Pooli arvates olnuks mõistlik vahetada Liivi tänava trepi haldamine Baeri tänava trepi haldamise vastu. Ka Erki Tamm tunnistas, et ülikool on Liivi õppehoone juurde viiva trepi heakorda linnaga arutanud. Sel korral aga «trepivahetuse» stsenaariumi ei kaalutud.

Tagasi üles