Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Talgulised leidsid veest padruneid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Paarkümmend vabatahtlikku koristas laupäeval hommikust õhtuni kanuudega Emajõge. Nii veest kui kallastelt koguti kokku rämps, millest jõud üle käis. | FOTO: Kristjan Teedema

Kanuudega Tartu piires Emajõge puhastanud paarkümmend vabatahtlikku said saagiks üle poolteise tonni rämpsu, sealhulgas jalgratta, palju autorehve ja vana­metalli. Kohale tuli kutsuda ka politsei.

Turu- ja Sõpruse silla vahelt leiti kotitäis padruneid. | FOTO: MTÜ Matkasõbrad Ah ja Oh / Valdeko Lukken
Vabatahtlikud tõid Emajõest välja 1,6 tonni prügi, sealhulgas palju autorehve ja vanametalli. | FOTO: MTÜ Matkasõbrad Ah ja Oh / Valdeko Lukken

Laupäeva hommikul istus 19 vabatahtlikku Tartu vabaujula juures kanuudesse, et rookida Emajõge rämpsust puhtamaks.

«Saak oli väga hea,» iseloomustas hommikust õhtuni kestnud tööpäeva talgud korraldanud MTÜ Matkasõbrad Ah ja Oh juht Valdeko Luk­ken.

Palju rehve ja metalli

Vabatahtlikud tõid jõest välja võimalikult palju rämpsu, mis seal ujus ja välja paistis. Saagi hulgas oli leide seinast seina, näiteks olmeprügi, jalgratas, autorehvid, traat, kõikvõimalikud masinaosad ja suur vaat. Varasematel talgutel on kaldale toodud ka ostukärusid ja liiklusmärke.

Erakordse leiuna tuli Turu- ja Sõpruse silla vahelt jõest välja kotitäis suure kaliibriga padruneid, need anti üle politseile. «Padruneid oli üsna palju, oma paarkümmend tükki ning oli näha, et need on hiljuti jõkke visatud,» rääkis Valdeko Lukken.

Õhtul kella viieks oli kaldale toimetatud 1,6 tonni rämpsu. «Jõgi on praegu väga madal ning sellepärast oli tööd kõvasti,» märkis Valdeko Lukken. «Turusilla juures sai meie päev kahjuks otsa, aga töö mitte. Autorehve jäi veel jõkke, neid on seal ikka päris palju.»

Ka linnaujula vastaskallas oleks vajanud rohkem aega ja inimesi. «Leidsime sealt suure vaadi ja see polnud kahjuks ainuke,» ütles Valdeko Lukken. «Aga lihtsalt ei jõudnud neid rohkem kanuudega sealt ära tuua. Järgmine kord tuleks Emajõge puhastada kas rohkemate abilistega või siis kaks päeva järjest.»

Seitsmendat korda Emajõge puhastanud talgulisi aitasid lodjakoda ja Tartu linnavalitsus. Viimane varustas vabatahtlikud töökinnaste, rehade ja prügikottidega ning eraldas reservfondist 350 eurot toidurahaks.

Kivisilla jäänused püsivad

Matkasõbrad Ah ja Oh jätkab vabatahtlikega uuel kevadel Emajõe puhastamist, kuid nende jõud kõigest, näiteks Kaarsilla all olevatest Kivisilla jäänustest, üle ei käi. Kas poleks mõistlik need praeguse madala veeseisu ajal jõest välja tuua, küsis Tartu kodulehe rubriigis «Ametnik vastab» tartlane Edgar Karofeld.

Tartu linnavalituse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak vastas, et mõni aasta tagasi Atlantise kai ehitamise aegu üritati ujukil oleva kopaga Kivisilla jäänuseid kätte saada, kuid see ei õnnestunud, sest ilmselt on kivikamakad armatuuriga seotud. «Selliste tööde tegemine vajab projekti ja rahastust, mida meil kahjuks ei ole,» märkis Rein Haak.

«Emajõgi on riiklik laevatatav veekogu, kus me pole paaniliselt riigile appi tükkinud,» lisas linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja Andres Pool. «Linnal on ka maismaal palju raha vajavaid kohti.»

Ta lisas, et süvendamine pole lihtsalt ja suvaliselt tehtav töö. Kivisilla jäänuste koristamine maksab üle paari tuhande euro ning sellepärast ei ole linnavalitsus seda tööd plaani võtnud.

Tagasi üles