N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tartu skaudid esindavad Eestit Jamboreel

Kertu Kula
, reporter
Tartu skaudid esindavad Eestit Jamboreel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartumaa skautide ja gaidide maleva juht Liina Land, skaut Kristina Keerdo, vabatahtlik Siim Pruulmann ja skaut Richard Erik Tõnisson peavad Jaapanisse minekut eelkõige suureks seikluseks ja meelelahutuseks.
Tartumaa skautide ja gaidide maleva juht Liina Land, skaut Kristina Keerdo, vabatahtlik Siim Pruulmann ja skaut Richard Erik Tõnisson peavad Jaapanisse minekut eelkõige suureks seikluseks ja meelelahutuseks. Foto: Kristjan Teedema

Ülejärgmise nädala alguses asub Tartust viis 14–17-aastast skauti Jaapani poole teele, et osaleda ülemaailmses suurlaagris ehk Jamboreel. Laager on paljude skautide eesmärk, kuna soovitakse olla üks 33 000 noorest, kellel avaneb võimalus Jamboreel käia.

Konkurssi alustati juba paar aastat tagasi. Skaudisalkadel paluti korraldada kahe aasta jooksul koos üritusi ja käia koosviibimistel, et oma aktiivsust näidata. Eesti skautide ühing valis aktiivsete noorte hulgast välja parimad, kellel avaneb võimalus esindada tänavusel Jamboreel Eestit.

Suurlaagrisse sõit pole kuigi odav ning seega tuli lisaks vanemate toetusele leida viise, kuidas laagri jaoks raha hankida. Näiteks korraldasid noored mitmetes laagrites kohvikuid, kus müüdi omaküpsetatud kooke ja pirukaid. Peale selle otsiti ka teisi toetajaid.

Eesmärgiks aastaid

Kokku valiti Tartust viis noort koos juhendaja ning kolme vabatahtlikuga Tartust kui ka Harjumaalt, kes said võimaluse viibida 28. juulist 8. augustini Jaapanis Yamaguchi prefektuuris Ube linna lähedal ülemaailmses laagris.

Teiste hulgas lendavad 21. juulil Jaapanisse Tartu Kivilinna kooli 8. klassi õpilased Kristina Keerdo ja Richard Erik Tõnisson, kes on skaudid alates 2. klassist.

 

Skautide suurlaager Jamboree

  • Iga nelja aasta tagant eri riigis.
  • 28.juulist 8.augustini Jaapanis.
  • Osaleb 33 000 noort kogu maailmast.
  • Eestit esindab üheksa skauti
  • Esimene Jamboree oli 1920. aastal Suurbritannias.

Ettevalmistus Jamboreeks algas noorte sõnul juba aastaid tagasi. Tõnisson arvas, et see võis olla isegi viis aastat tagasi, kui salga Rohelised Rebased juht Liina Land rääkis neile esimest korda Jaapanisse minekust.

Keerdol on enda sõnul paar aastat olnud mõttes, et soovib Jamboreele sõita. «Jaapan on nii kaugel ja saan seal ainult ühe korra osaleda, sest laager on mõeldud 14–17-aastastele noortele,» ütles ta.

Innustust edaspidiseks

Noortel tuleb laagris ise endale elamine ehitada, toitu valmistada ning nuputada viise, kuidas kümme päeva hakkama saada. Lisaks on laagripäevade jooksul tegevusi, mis keskenduvad mitmesugustele teemadele, nagu näiteks keskkond, kultuur ja teadus.

Richard Erik Tõnisson rääkis, et skaudid on laagri jaoks hankinud ka vahetuskaupa, nagu märke, lippe, pastakaid ning väikseid meeneid, mida saaks teiste riikide noortele jagada. Laagris peetakse ka kultuuripäev, kus tutvustatakse oma maa kultuuri ja jagatakse kohalikku toitu.

Tartumaa skautide ja gaidide maleva juht Liina Land on osalenud kolmel Jamboreel. Tema sõnul on kõik Eesti noored, kes siiamaani on ülemaailmsetes laagrites käinud, saanud innustust skautlusega edasi tegeleda.

Land rääkis, et skaudid näevad Jamboreel, mida tähendab skautlus maailma tasandil, ehk tegu on ühe suure liikumisega, kus on esindatud eri riikidest, kultuuridest ja usunditest inimesed, kes käituvad skautlike põhimõtete järgi ning tegutsevad ühiste eesmärkide nimel. «See motivatsioon ja ideed, mis sealt kogutakse, on viinud nii mõnedki noored soovini, et nad tahaksid samuti tulevikus skautide juhiks hakata,» kinnitas Land.

Kuigi laager algab alles juuli lõpus, lendavad tartlased Jaapanisse varem, et külastada teatrit, muuseume ning tutvuda kohaliku kultuuri ja kommetega. 

Märksõnad
Tagasi üles