Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Vanemuise orkester salvestas esimese plaadi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kogu kontserti juhatas Vanemuise peadirigent Mihkel Kütson (39). Eino Tambergi viiulikontserdi esitusel soleeris tema vasakul käel Anna-Liisa Bezrodny (29).
Kogu kontserti juhatas Vanemuise peadirigent Mihkel Kütson (39). Eino Tambergi viiulikontserdi esitusel soleeris tema vasakul käel Anna-Liisa Bezrodny (29). Foto: Margus Ansu

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdilt lahkusid pärast viimaseid helisid üldiselt rõõmsalt nii publik saalist kui ka muusikud lavalt. Viimaseid ootas kontserdimaja tagaruumides ees vahuvein.


Pokaalide kokkulöömiseks oli teinegi põhjus peale hooaja avamise. Nimelt jõudis lõpule Vanemuise orkestri 102-aastases ajaloos esimese heliplaadi salvestamine.

Töö sellega algas juba mais Kambja kirikus. Helirežissöör Mait Karm salvestas kõigepealt Eino Tambergi ballett-sümfoonia. Selliseks valikuks oli peadirigent Mihkel Kütsoni sõnul mitu põhjust.

«Esiteks – seda ei ole siiamaani plaadistatud. Teiseks – esiettekanne toimus Vanemuises 1960. aastal, niisiis 50 aastat tagasi,» ütles peadirigent.

Maist oktoobrisse

Mais oma 80. sünnipäeva tähistanud Tambergi viiulikontserdi salvestamine lükkus  9. oktoobrile, sest vaheldumisi Eestis, Inglismaal ja Soomes peatuv viiulisolist Anna-Liisa Bezrodny oli murdnud käeluu. «Kukkusin trepil, mul olid kontsakingad jalas ja...» ütles ta üleeile.

Nüüdset kontserti kontserdimajas kuulanud helilooja jäi rahule. Ta tänas publiku aplausi saatel kätt pidi nii viiulisolisti ja dirigenti kui ka kontsertmeistrit Kristel Eeroja-Põldoja.

Netisuhtluskohas Myspace märgib Bezrodny, et talle meeldib kuulata suvist vihmasadu ja kõuekõminat. Ta kuulas neid ka sel suvel ning leidis neid ja teisi loodusnähtusi peituvat ka Tambergi viiulikontserdis.

«Ma ise ei mõtelnud mitte midagi niisugust,» kommenteeris Tamberg. «Aga muusika ongi selline, et igaüks kuuleb seda oma kõrvaga erinevalt ja ka teeb seda omamoodi, erinevate tempodega.»

Solistil ja Vanemuise orkestril tuli viiulikontsert autori arvates kenasti välja. «See oli väga hästi ja väga sisukalt esitatud, olen õnnelik,» ütles Tam­­berg. «Ma armastan seda teost väga. Eestis ei ole seda ammu mängitud, esiettekanne oli oktoobrikuus 29 aastat tagasi.»

Ameti üleandmine

Vanemuise sümfooniaorkestri esimene plaat tuleb kuulajate kätte Mihkel Kütsoni teada novembris või detsembris. «Plaadi esitlemise aeg oleneb ka minu ajakavast,» lisas ta.

Just nimelt tihe ajakava ja suur töö Schleswig-Holsteini Landestheateri peadirigendina on põhjustanud asjaolu, et alanud hooaeg jääb tal Vanemuises viimaseks.

«Ametisse astudes oligi selline kokkulepe, et ma olen Vanemuises seni, kuni me leiame selle, kes teatrit ka pikemas perspektiivis edasi veab ja orkestrile uusi impulsse suudab pakkuda,» ütles Kütson. «Lihtsalt füüsiliselt ei suuda ma kahte teatrit korraga vedada.»

Uue hooaja plaanid võtab ette Vanemuise uus peadirigent ja muusikajuht Paul Mägi. Mihkel Kütsoni sõnul käib juba tasapisi teatepulga üleandmine.

Avakontsert
• Vanemuise sümfooniaorkester andis 9. oktoobril kontserdimajas oma hooaja avakontserdi.
• Ettekandele tulid Antonin Dvo­­áki sümfooniline poeem «Metstuvi» ja sümfoonia nr 7 ning Eino Tambergi (pildil) viiulikontsert.
• Soleeris viiulikunstnik Anna-Liisa Bezrodny, dirigeeris Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Mihkel Kütson.

Tagasi üles