Eestisse võiks võtta ka moslemeid lepingu lisaklausliga, et nad ei osale usulises kihutustöös, millele järgneb samuti maalt väljasaatmine.
Eestlaste ellujäämishirmude vastu, olgu need siis ratsionaalsemad või emotsionaalsemad, ühe või paari arvamusartikliga ei saa. Aga kui me ütleme, et üks teisekultuurne ja -silmavärvne inimene iga Eesti valla kohta ja kaks iga Eesti linna kohta käib meile ülejõu, võiks end kujutleda sekundikski Liibanoni, mille territooriumil (Eestist üle nelja korra väiksem), elab rohkem Süüria põgenikke kui on Eestis elanikke. Liibanoni rahvaarvu ja põgenike hulka kõrvutades võiks Eesti näitel kujutleda siia ligi poolt miljonit pagulast! Kas me tõesti usume, et need kodutud inimesed on ainult Liibanoni probleem või veelgi enam - Liibanoni süü? Kehvasti valvate oma piire, neetud aafriklased (viide jällegi asjatundlikule Rein Raua arvamuse arvustajale)!
Jätaks enda kalkuse ja enesekesksuse õigustamise stereotüüpsete argumentidega nagunii mitte kunagi tööle hakkavatest eritrealastest. Meil on praegu võimalus, võibolla tagumine võimalus haarata initsiatiiv, kehtestada oma riigis oma mõistlikud tingimused ja näidata, et me oleme inimlikud selle parimas tähenduses.
Minu kodukülas, mis on Tartu valla suurim (või suurimaid) ja vist ka hõredaima asustusega, elab etnilisi armeenlasi, asereid ja ukrainlasi. Pole kuulnud, et kunagi oleks neist kohalikele nö päris-eestlastele olnud peavalu, kuigi kõik neist eesti keelt ei valda. Kindlasti pole neist mitte-eestlastest olnud suuremat tüli, kui on põhjustanud kohalikud eestlased. Olen päris kindel, et enam kui 7400 elanikuga Tartu vald leiaks tahtmise korral ühe korteri ühele viie-kuueliikmelisele Süüria perele ja 7400 vallaelanikku kannataks selle koorma välja, jätmata nälga ühtegi "oma inimest". Sellega võtaks Tartu vald enda kanda kaks protsenti kogu minu pakutud pagulaskoormast tervele Eestile. Oleks raske uskuda, et ligi 100 000 elanikuga Tartu vaataks jätkuvalt asja kõrvalt ja imestaks valla ülivõimete üle, vaid leiaks korteri (ehk isegi) kahele Süüria perele, mille tulemusel moodustaks värsked pagulased Tartu elanikkonnast 0,01 protsenti. Ehk kannatataks seegi koorem välja?
Nele Sillaots soovis «oleme endast paremad» küll eeskätt poliitikuile, aga mina soovin seda meile kõigile. Miskipärast tuleb meelde Samuil Maršaki lastejutt «Kassi maja», kust on meelde jäänud alandatud, endiste kodutute kassipoegade sõnad, kui nad oma väljaviskajale, kelle maja peo käigus maha põles, ulualust andsid: kes ise teab, kui märg on vesi - ja tundnud külmanäpistusi -, see teelist eal ei jäta hätta.
Veel on elus eestlasi, meie vanemaid ja vanavanemaid, kes peaksid mäletama nii märga vett kui külmanäpistusi, aga eelkõige hirmu teadmata tuleviku ees.