Uus südamerütmihäirete labor
- Tartu ülikooli kliinikumis alustas tööd invasiivse elektrofüsioloogia ja rütmihäirete labor, kus ioniseeriva kiirguse doosi on vähendatud miinimumini.
Protseduuri keerukus seisneb selles, et haiget kohta ei ole näha. Seda ei näitaks ka röntgenikiirgus ning selle piirkonna saavad arstid üles leida vaid südames registreeritud elektrilisi signaale analüüsides.
Nii ongi arstide tööriistadeks erineva kuju ja kõverusraadiusega sondid ning arvutiekraane ja klaviatuure täis töölaud.
Rein Kolk ja Rain Paju alustasid esimeste raadiosageduslike kateeterablatsioonidega Eestis ja Tartus 1996. aastal. Kõneväärt on see teema praegu aga seetõttu, et just sel kuul alustas Tartu ülikooli kliinikumis tööd uue sisustusega labor, mis on ainulaadne terves Baltikumis ning mida ei ole ka ei Rootsis ega Soomes.
Et niisuguseid uuringuid ja raviprotseduure teha, on seni tulnud märkimisväärsel hulgal kasutada röntgenikiirgust, mida on läinud vaja selleks, et opereeriv arst «näeks» sondi südames navigeerida ja seal protseduuri läbi viia. Röntgenikiirgus on teatavasti kahjulik nii patsiendile kui personalile.
Nüüdne tehnoloogia erineb varasemast selle poolest, et kiirgusdoos on mitu korda väiksem. Röntgenikiirgust kasutatakse vaid protseduuri algul, mil salvestatakse südame tööst ülesvõtete seeria. Edasine käib nii, et kõik sondid, mida arst südame õõntes liigutab, projitseeruvad reaalajas varem salvestatud liikuva röntgenipildi virtuaalsele kujutisele. Patsiendi hingamine või isegi kohalt nihkumine tööd ei sega, sest labori «satelliitsüsteem» hoiab salvestatud pilti reaalaja tingimustega kohakuti ja arst saab tööd jätkata ilma röntgenikiirte voos olemata.
Rain Paju ütleb, et süsteem on sedavõrd uus, et esimesed teaduspublikatsioonid, mis käsitlevad röntgenikiirguse vähendamist, avaldati alles viimastel aastatel ning sealt nähtub, et protseduuri ajal kasutatud röntgenikiirguse doos väheneb niisuguse tehnikaga laboris kuni 80 protsenti.
Et ülikooli kliinikumi labor on ka laste südamerütmihäirete ravikeskuseks Eestis, on väike kiirgusdoos eriti oluline, kuna kiirelt kasvavale organismile on see eriti ohtlik.