Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tuhanded ratturid vallutavad Tartu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Seda uhket tunnet, mis valdab rattureid ühisstardis Tartu maratoni hümni ja pealtvaatajate aplausi saatel teele asudes, tuleb igal kevadel Emajõelinna otsima tuhandeid spordihuvilisi. | FOTO: Margus Ansu

Paljudele rõõmu, mõnedele ka pahameelt toob eelolev nädalavahetus, mil Tartu tänavatel võtavad võimu jalgratturid ja autod peavad hakkama saama kitsamates oludes.

Tour of Estoniat ja Tartu rattarallit korraldava klubi Tartu Maraton juht Indrek Kelk leidis, et jutt, nagu oleks terve linn ratturite pärast kinni, on müüt.

«Piki rada tõesti sõita ei saa, aga risti üle pääseb pea kõikjal,» märkis ta. Ühtlasi soovitas ta jälgida maratoniklubi veebilehelt infot liikluspiirangute kohta ning planeerida oma sõite aegadele, mil seda teha on mugavam.

Üle raudtee

Jalgratturite nädalavahetuse esimene võistlus, sõit Tallinnast Tartusse, on täna. Starti tuleb 17 võistkonda, mis on viimaste aastate suurim arv. Võitu kellelegi ennustada on võimatu, kuid tugevamad  on arvatavalt kontinentaalprofitiimide hulka kuuluvad Rusvelo (Venemaa) ja Team Novo Nordisk (USA).

Kaasa sõidab ka Eesti rahvuskoondis. Meie parimad ratturid on hõivatud välisvõistlustega, seega jääb Eesti lipu kõrgel hoidmise ülesanne peamiselt noorematele, U23 vanuserühma ratturitele.

Emajõelinna poole pedaalima hakates ootab sõitjaid ees senistest sõitudest veidi erinev rada. Jõgevalt sel korral läbi ei minda. Teeremont suunab võistlejad Jõgevamaal Vaimastveres vasakule Laiuse poole, kus mõne kilomeetri järel tuleb Pedja külas raudteeületuskoht. Üle raudtee minek on aktuaalne teema, tunnistas Kelk.

Ta meenutas sellekevadist Paris-Roubaix’ velotuuri, mil miljonid inimesed võisid Eurospordi otseülekande vahendusel jälgida, kuidas osa rattureid eluga riskides kiirrongi eest läbi sööstis.

«Kui rong saabub, tuleb ratturid peatada ja anda hiljem start vastavalt varem sisse sõidetud vahedele,» täpsustas Kelk. Rattasõit on Eesti Raudteega kooskõlastatud ning kui ratturid pedaalivad varasemate aastatega võrreldavas tempos, peaksid kõik enne rongi saabumist lahedasti üle pääsema.

Järgneb umbes seitsme kilomeetri pikkune kruusateelõik, mis võib teha sõidust loterii. Laiusel ühtib rada pühapäevase rattaralli pikema võistlusmaaga. Üks ohtlikumaid kohti on Laiuselt tulles Kuremaale laskumine, kus järsakust alla sõites tuleb pidurdada, et võtta välja järsk paremkurv.

Uus rada

Pühapäevased rattaralli sõidud viivad Tartust Jõgeva poole. Lühem rada pöörab pärast Lähtet Kukulinna peale, pikem kulgeb aga ümber Jõgeva linna ja kaks sõitu saavad ühele rajale uuesti Kukulinnas. Tartusse tagasi jõutakse Vedu, Väägvere, Aovere ja Luunja kaudu.

Kelk juhtis tähelepanu sellele, et kui seni on lühem sõit saanud stardi pikema sõidu järel, siis sel korral algab lühem sõit varem ja suurem osa rattureid on tagasi finišis enne, kui pikemalt võistlusmaalt tulijad Kukulinna jõuavad. Selline ajakava pandi paika turvalisuse huvides, sest seni on ette tulnud eri kiirusel liikuvate ratturite kokkupõrkeid.

Rattaürituste programm

  • Täna Tallinna-Tartu (197 km) sõit. Finiš Turu tänaval eeldatavalt kell 15.40.
  • Homme Tartu rattaralli lastesõidud linnatänavail kell 11. Tartu GP (150 km) start Turu tänaval kell 14.
  • Laupäeval Tartu rattaralli. Lühema distantsi (63 km) start kell 10, pikema (142 km) sõidu start kell 11 Turu tänaval.

Muudatused liikluses

  • Täna esineb liikluse sulgemist Puiestee, Narva mnt, Vabadussilla, Vabaduse pst ja Turu tänava piirkonnas kell 15 kuni rattasõidu lõpuni. Turu tänaval Aura keskuse juures asuv stardi- ja finišiala Aida ja Soola tänava vahel on suletud reedest pühapäevani.
  • Homme, 30. mail esineb piiranguid ja sulgemisi Turu, Vabaduse pst, Kroonuaia, Kloostri, Jakobi, Veski, Näituse, Baeri, Oru, Lai, Uueturu, Vanemuise, Akadeemia, Tähe, Aardla, Sepa, Turu, Ropka ja Teguri tänaval. Sadama tänav lõigul Turu – Väike-Turu on laupäeval suletud kell 7–24.
  • Pühapäeval, 31. mail on kell 9.50–10.15 ja 10.55–11.20 suletud Turu tänav, Võidu sild, Narva mnt ja Puiestee tänav. Rattaralli finišeerub Wiiralti ja Lammi tänava, Ihaste silla ja Turu tänava kaudu. Ihaste sild suletakse liikluseks kell 10.45–19.
  • Suletavaid tänavaid saab ületada risti. Jälgida tuleb reguleerijate märguandeid. Linnaliinibussid sõidavad paiguti mööda ajutisi marsruute ja vaba graafiku alusel.
  • Lisainfot leiab Tartu veebilehelt.
Tagasi üles