Võime järeldada, et eestlased on mai saabumist hakanudki tähistama seltsitegevuse hoogustudes. Nii linnas kui maal.
Paraad ja tõrvikurongkäigud
Kui enamik linnarahva seltse püsib oma kinniste või lahtiste pidudega tubastes ruumides, siis üliõpilased tulevad kevadpühadel oma ülikoolile, linnale ja iseseisvale Eesti Wabariigile rõõmu ja elagu-soove väljendama tõrvikurongkäiguga. Ja igal aastal tehakse seda uuesti ja veidi teisiti.
1921. aasta 30. aprillil alustati liikumist «ühiselumaja» eest Liivi tänavast (praegune arhiivihoone) ja suunduti sõjaväeorkestri saatel ülikooli ette, kus lauldi austusavalduseks ülikoolile ja professoritele üliõpilashümni «Gaudeamus» esimene salm. Raekoja juures lauldi elagu-salmi vabariigile. Suure hulga pealtvaatajate pilkude saatel liiguti üles Toomemäele, kus tehti tuld ja viibiti lõbusalt koos üle kesköö.
Järgmiselgi päeval, 1. mail on olnud raeplats rahva tähelepanu keskmes. Toimus sõjaväeparaad. Selles osalesid jala-, ratsa- ja suurtükiväeosad, tuletõrjujad ja mõned seltsid. Paraadi võttis 1921. aasta 1. mail vastu kindralmajor Ernst Põdder. Kindral tervitas väeosasid kevade ja nooruse püha puhul ning hüüdis elagu! Eesti Wabriigile ja selle valitsusele.
Pärast sõjaväeparaadi liikus Raekoja platsile ka tööliste organisatsioonide rongkäik. Punaseid lippe kandev umbes 200 inimesega rongkäik koosnenud peamiselt naistest ja lastest. Raekoja ees püüti laulda «Internatsionaali».
Liikugem ajas edasi. Loomulikult oli ka 1936. aasta 30. aprillil üliõpilaste tõrvikutega rongkäik. Seekord ei suundutud pärast rongkäiku edasi Toomemäele, vaid Gildi tänavat pidi Söögiturule (praegune haridusministeeriumiesine plats), kus kustutati tõrvikud ja lõpetati tseremoonia hümni laulmisega.
Siit siirdusid üliõpilased igaüks oma organisatsiooni korterisse. Neis järgnesid omavahelised mai vastuvõtu õhtud ja vastastikused külaskäigud.
1. mai õhtul aga võttis kogu Vanemuise maja oma haardesse üliõpilaste suur kevadpidu.
Ka 1940. aasta üliõpilaste mairongkäik on olnud linnarahvale muljet avaldav.
Kuid mitte üksnes pidudega pole tartlased väljendanud rõõmu ja uue algust kevade saabumisel.
1936. aasta 1. mail istutasid Tartu seltskondlike organisatsioonide esindajad Maarjamõisa kliinikute juurde uue puiestiku. Sama aasta 1. mai hommikul istutati majaomanike ja linnavalitsuse poolt Ülejõele Lembitu puiestikku sada puud. Istikud toodi metsast. Üleskutse rajada sinna rahvapark tegi tollane Tartu linnapea, kodukaunistamise Tartu komitee esimees ja dendroloogi hingega kindralmajor Aleksander Tõnisson.