![«Raadi raamat: pildid sündinud asjadest»,](http://f12.pmo.ee/4TBjCWnouLGFXMVe7OFjtFVyWIs=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2010/09/20/435988t1hf6f3.jpg)
Raadi mõis on lõpuks ometi saanud päris oma ajalooraamatu, kaks tonni trükisooje pildikogumikke jõuab varsti ka poelettidele.
Raadi mõis on lõpuks ometi saanud päris oma ajalooraamatu, kaks tonni trükisooje pildikogumikke jõuab varsti ka poelettidele.
Välimuselt ei ole Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ja selle sõprade seltsi välja antud raamat väga värvikas, sest suurem osa umbes 500 fotost on mustvalged. Küll on aga värvikas sisu, sest piltidel on näha kunagise uhkete hoonetega mõisa hiilgeajad, langus ja uuele elule ärkamine.
Raamatu vaimne isa ja üks koostaja, esimesena selle idee aastaid tagasi välja käinud Raadi haldusjuht Ülo Siimets rääkis, et ta ise oleks ideaalis soovinud lõppvariandis näha veidi vähem tänapäevaseid tegemisi ja rohkem Raadi mõisa põnevat ajalugu. «Aga nii on ta ka väga tore,» arvas ta.
Fotod sugulastelt
Siimetsa sõnul teadis ta ka ise enne raamatu tegemist väga vähe, eriti palju uut infot tuli mõisa viimaste omanike, pärast Esimest maailmasõda Eestist lahkunud von Lip-hartide kohta. Just selle perekonna järeltulijate Larry Bingenheimer-Emichi ja Rose-marie von Liphart-Kampfi erakogudest on raamatusse jõudnud mitmed varem nägemata pildid.
Kontakti mööda maailma laiali pudenenud suguvõsa esindajatega sai Siimets kunagi ühel kokkutulekul Raadil ning nad olid väga abivalmid aitama nii info kui pildimaterjaliga.
Suurem osa raamatu fotodest on siiski pärit ERMi enda arhiividest. Paljud on näinud pilte Raadi mõisast selle hiilgeaegadel, kuid raamatust leiab ka palju haruldasemaid fotosid hävinud hoonetest pärast sakslaste lahkumist 1945. aastal. Umbes pooled fotod on avaldatud esimest korda.
Raamatu ühe koostaja ja toimetaja, Sirje Madissoni sõnul üritasid nad raamatus edasi anda selle paiga lugu erapooletult, kõiki etappe ühepalju kajastades.
Esimene Raadi lugu
Raamatu valmimise keeruline külg oli see, et kuna varem on Raadi mõisast tehtud vaid üks terviklik «teos», Ülo Siimetsa koostatud voldik, siis tuli kogu info põhimõtteliselt üles otsida ja ise kokku panna.
Madissoni sõnul on raamatu üks väärtuslikum osa peale fotode ka need mälestused Raadist, mis inimesed on ise muuseumi saatnud. Lisaks neile on seal ka dokumente, maale, vanu kaarte ja väljavõtteid ajalehtedest.
«See paik on olnud Tartule oluline, ta on kummalise ajalooga ning kena, et see lugu sai tehtud,» rääkis Madisson.
Praegu raamatut veel endale osta ei saa. Sel nädalal selgub, millal on esitlus ja ettekandepäev ning millal raamat kauplustesse jõuab.
Raamat
«Raadi raamat: pildid sündinud asjadest»,
ERM, ERMi Sõprade Selts, 2010, 312 lk