K, 29.11.2023

Kümnel päeval avaneb kokku kümme näitust

, Kriitik
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu kunstimaja.
Tartu kunstimaja. Foto: Sille Annuk

Tartu kunstimajas algab täna Artishoki biennaal. Osaleva kriitikuna pidasin oluliseks kirjutada sellest Tartu Postimehele, et julgustada nüüdisaegsest kunstist huvitunuid järgmisel kahel nädalal kunstimajast läbi astuma.

Aadressil artishok.blogspot.com on juba viis aastat tegutsenud kunstiteaduse tudengite loodud võrgupõhine ajakiri, mis avaldab kunstikriitikat kunstikriitika pärast: keegi kirjutajatele palka ei maksa, autorid kirjutavad professionaalsest huvist ja armastusest kunsti vastu.

Artishoki biennaal on teist korda toimuv näitus, mille puhul kriitika tuuakse võrgust maa peale ja esitatakse kui kunstiteost. Seletan lähemalt.

Kriitikud ja kunstnikud
Artishoki biennaalile on kutsutud esinema kümme noort eesti kunstnikku (või kunstnikerühmitust), kellest igaühele on eraldatud ühel päeval galerii suur saal.

Näituse erakordsus seisneb selles, et kõikidel päevadel eksponeeritakse kõrvalruumides kümne kriitiku artikleid suures saalis oleva näituse kohta. «Kirjutamismaratonist» osa võtvad kriitikud tutvusid teostega augustis ja pidid oma tekstid valmis kirjutama 30. augustiks.

Tänavuse näituse kuraatoriks on Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse magistrant Kati Ilves, tema valis välja nii kümme kriitikut kui ka kümme kunstnikku. Kunstnike kohta olgu öeldud, et kuraatori eesmärgiks oli välja tuua nn Zeit­geist, s.t valik kirjeldab hetkeolukorda noores eesti kunstis.
Tartlannast kuraatori otsus oli kolida ka Artishoki biennaal selleks aastaks Tartusse (esimene toimus 2008. aastal Tallinna Linnagaleriis).

Kahel nädalal
Julgustuseks kõikidele nüüdisaegsest kunstist huvitunutele: astuge järgmisel kahel nädalal kindlasti kunstimajast läbi. Vaadake galeriis ringi, lugege, mida arvavad (soovitavad arvata) ühest või teisest näitusest väga mitmekesise tausta ja natuuriga kirjutajad.

Soovitan siiralt ka kunstnike-kriitikutega juttu ajada (pange nad küsimustega proovile!). Kui aga vestluspartner osutub tusaseks kunstiinimeseks, siis öelge talle otse välja: «Ega see, et kunst nõnda naljakas asi on, ei tähenda, et seda tuleks oma tõsidusega korvata!» Usun, et leiate saalist mõne teise inimese, kellega jutt paremini jookseb.

Näitusel on nii foto-, video- kui ka maalikunsti, leidub nii padukontseptuaalseid kui ka melanhoolseid või hoopis humoorikaid väljapanekuid.

Näitused avatakse iga päev kell 17 (pidulikult koos veini ja muu avamisatribuutikaga). Kell 18 toimub kunstnikega vestlus. Kunstniku vestluspartneriks on kultuuriteadlane, kes pärib loomingu ja muidu elu kohta.

Kümme päeva on kunstimaja väikeses saalis avatud eelmist biennaali tutvustav väljapanek, monumentaalgaleriisse kogutakse aga päev-päevalt kokku suures galeriis eksponeeritavad teosed ja artiklid. Seega, kui jäite millestki ilma, otsige üles monumentaalgalerii.

kas teate

Kunstimaja kolmes galeriis

• Täna kell 17 avatakse Tartu kunstimajas (Vanemuise 26) teine Artishoki biennaal, mis vältab 11. septembrini.
• Kümne näitusepäeva jooksul on biennaali kasutuses kõik kolm kunstimaja galeriid.
• Osalevad kunstnikud Merike Estna, Toomas Thetloff & Taavi Piibe­mann, JIM, Anna-Stina Treumund, Marge Mon­ko, Kaisa Eiche, Johnson & Johnson, Rauno Thomas Moss, Laura Pähla­puu ja Jevgeni Zolotko.
• Osalevad kriitikud Anneli Porri, Jaak Tomberg, Elnara Taidre, Margus Tamm, Corinna Kirsch (USA), Kiwa, Rebeka Põldsam, Gregor Taul, Maarin Mürk ja Indrek Grigor.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles