K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rahvusülikooli sünnipäevapidustused algavad juba sel nädalal

Risto Mets
Facebook
Comments
Tartu Ülikooli peahoone.
Tartu Ülikooli peahoone. Foto: Margus Ansu

Emakeelne ülikool tähistab detsembri alguses oma 95. aastapäeva, kuid seks puhuks korraldatavad sündmused saavad hoo sisse juba sel nädalal.

Tartu Ülikooli teatel on üritused kavas 27. novembrist kuni 5. detsembrini. Juba praegu on kõigil huvilistel võimalus oma teadmised ülikoolist proovile panna virtuaalses mälumängus «Targaks ülikoolis», mis on avatud veebilehel www.malumang.ut.ee.

Neljapäeval, 27. novembril kell 12 taasavatakse Tartu linna avalik fotogalerii, von Bocki maja otsaseina fotonäitus «Ülikooli näod», kust vaatavad vastu mõned Tartu ülikooli teenekad, nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt tuntud, ühiskondlikult aktiivsed ning tudengite hulgas armastatud õppejõud, teadlased ja professorid.

Aastapäeva kõrghetke tähistatakse esmaspäeval, 1. detsembril kell 12 aktusega ülikooli aulas, mille raames nimetatakse Tartu ülikooli audoktoriks viis väärikat välisprofessorit, antakse kätte 120 doktoridiplomit ning tunnustatakse rahvusmõtte auhinna üleandmisega inimest, kelle looming on Eesti kultuuri, rahvast ja riiklust enim teeninud.

«Rahvusülikoolina kanname üha mitmekülgsemas rahvusvahelises keskkonnas vastutust eestikeelse kõrghariduse püsimajäämise eest,» leidis aastapäeva korraldustoimkonna esimees, õppeprorektor Martin Hallik. «See on omaette väärtus, kui ühel väiksel rahval on üleilmses ühiskonnas oma väike, aga püsiv teaduskeel ja maailmas hinnatud kultuuripärand,» leidis ta.

Seetõttu on ka aastapäevaga seotud avalikud sündmused ja üritused pühendatud kultuurile, keelele ning rahvusülikooli kujunemisele ja rollile nii Eestis kui ka rahvusvahelises kontekstis.

Aastapäevasündmusi Tartu Ülikoolis:

* 27. novembril kell 11 Eesti keelenõukogu seminar «Demograafia ja eesti keel» ülikooli raamatukogu konverentsisaalis;

* 27. novembril kell 20 Eesti popansamblite kontsert Tartu üliõpilasmajas (Kalevi 24). Esinevad Vaiko Eplik & Eliit, I Wear* Experiment, Tiger Milk ja POSÕ;

* 28. novembril kell 16 aastal 1972 ülikooli lõpetanud eesti filoloogide mälestuskogumiku «Eesti keeles ja meeles» esitlus ülikooli senati saalis;

* 1. detsembril kell 12 aktus, kell 17 tõrvikrongkäik (Vanemuise 46 õppehoone eest) ja kell 19 ülikooli ball Vanemuise kontserdimajas;

* 2. detsembril kell 14 raamatu «Rahvusvahelised rahvusteadused rahvusülikoolis» esmaesitlus ülikooli muuseumi valges saalis Toomel;

* 5. detsembril kell 10 konverents «Ühiskonda muutvad teadused rahvusülikoolis» ülikooli muuseumis Toomel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles