Praegu on aktiivsed puudega inimesed hankinud hädavajalikke sotsiaalteenuseid oma kulul, kasutades selleks põhiliselt töövõimetuspensioni.
Nüüd aga asendub pension väiksema töövõimetoetusega, mis hakkab vähegi normaalse teenistuse juures kiiresti vähenema, kuni kaob üldse.
Töövõime hindamise järel jaotatakse puuetega inimesed edaspidi kas osaliselt töövõimeliseks või töövõimetuks. Osaliselt töövõimetud hakkavad töötukassalt saama toetust 180 eurot kuus. Täielikult töövõimetud saavad 320 eurot kuus, kuid see ei kata nende tegelikke vajadusi.
Motivatsiooni kahandab asjaolu, et töövõimetoetus väheneb järk-järgult, kui puudega inimese sissetulek ületab 640 eurot.
Puuetega inimeste koda on korduvalt toonitanud, et see summa on liiga väike ja kahandab motivatsiooni töötada. Õiglasem oleks võtta piiriks Eesti keskmine palk. Kui aga puuetega inimene leiab kõrgema palgaga töökoha, kaoks toetus kõrvalt ära 1005 euro suurusest brutopalgast alates.
Siiani ei ole olemas metoodikat, kuidas töövõimet hinnatakse, see peaks aga olema valmis ja piisavalt kontrollitud eri sihtrühmadel nende elukohast lähtuvalt enne reformi jõustumist.
Näiteks psüühikahäiretega inimese puhul ei saa kasutada hindamisel samu meetodeid, mis on õigustatud liikumispuudega inimese jaoks.
Võime tõsta veega täidetud anum ühest kohast teise ei ole ju igaks tööks vajalik oskus, mida praegu aluseks võetakse. Ka peaks hindajad läbima perioodilise atesteerimise. Kõigele sellele pole aga mõeldud.
Et puuetega inimeste hulgas on väga palju noori, tuleks reformi lisada ka hariduse andmine, sest tegelikult on paljud erivajadustega inimesed võimelised väga palju enamaks kui harjade tegemine jms.
Selleks, et puuetega inimene tööturule tagasi tuua, oleks vaja hoopis korralikku rehabilitatsiooniteenust, taastusravi, kuid seda ei hakata rohkem pakkuma. Samuti oleme aastaid tundnud puudust tööõnnetus- ja kutsehaigussüsteemist.
Saar Polli uuringust tuli välja, et reform ei suuda parandada inimeste toimetulekut, vaesumine suureneb veelgi ja tulenevalt sellest suurenevad ka terviseprobleemid.
Hoolimata rohkest ja konstruktiivsest kriitikast, mida sihtrühmad ja erialaühendused on viimasel ajal teinud, toimus riigikogus Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide eestvedamisel juba seaduse esimene lugemine.
Puuetega inimeste organisatsioonide nõue reformikava uuesti ja süsteemselt sihtrühmi kaasates läbi vaadata on jäänud tähelepanuta.