Rektor Volli Kalm: eriarvamuste kiuste tuleb otsuseid langetada

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Volli Kalm
Volli Kalm Foto: Margus Ansu

Volli Kalm, TÜ rektor:

Senat on uue Tartu ülikooli põhikirja vastu võtnud ning mina senati esimehena olen esitanud senati poolt vastu võetud põhikirja nõukogule kinnitamiseks. Nõukogu on oma otsuses sõltumatu. Oleme uue põhikirja ette valmistamisel lähtunud eeldusest, et see võetakse vastu ja kinnitatakse ning jõustub  2016. aasta alguses.

Tugevate instituutide loomise eesmärk on seotud sooviga anda instituutidele tugev ja selge mandaat oma erialaste akadeemiliste küsimuste otsustamiseks. Samas loob suuremate teaduskondade moodustamine eeldused tihendamaks valdkondlikuks koostööks, vähendades formaalsest struktuurist tingitud killustatust erialade vahel ja andes võimalused saada laiapõhjalisemat tagasisidet oma eriala puudutavatele otsustele.

Usuteaduskonna esindajad ei arvesta oma seisukohtades ülikooli laiema kontekstiga. Senised ülikooli üheksa teaduskonda on äärmiselt erineva suurusega, loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas on peaaegu 50 korda rohkem töötajaid kui ülikooli väikseimas, usuteaduskonnas. Seega tugevate instituutide loomisega liigub suures osas ülikoolist igapäevane juhtimine pigem igale üksikule akadeemilisele töötajale lähemale.

Õigusteaduskonna seisukoht ei ole minuni seni jõudnud. Oluline on märkida, et nii õigusteaduskonnas, usuteaduskonnas, kui ka matemaatika- informaatikateaduskonnas ei ole mitte kõik uue põhikirja vastu.

Põhikirja kavandi ettevalmistamise käigus on mitme aasta jooksul ülikoolis toimunud väga laiapõhjalised arutelud, milles on osalenud kõigi ülikooli üksuste esindajad. Põhikirja vastu võtnud senatisse kuuluvad kõigi ülikooli akadeemiliste töötajate valitud esindajad ning üliõpilaste esindajad. Seega on senatil mandaat esindada kogu akadeemilist kogukonda ning kohustus võtta otsustamisel arvesse ülikooli kui terviku huve.

Ülikooli akadeemiline tava on ka see, et vaba diskussioon on soodustatud ja eriarvamused kuulatakse ära ja võetakse võimalusel arvesse. Aga ka eriarvamuste kiuste tuleb otsuseid langetada.

Võimalus kasutada instituudi nimes sõna «teaduskond» viidi põhikirja ette valmistava komisjoni soovitusel kavandisse selleks, et anda senistele teaduskondadele võimalus uues struktuuris oma varasemat nime edasi kasutada. Mitmed senati liikmed avaldasid arvamust, et selline nimede kasutamine tekitaks liiga suurt segadust. Senat otsustas häältega 10:9 selle sätte põhikirjast välja jätta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles