Malevatöö käib rannas ja kalmistul

Brenda Paluste (esiplaanil) oli eile vanade pinkide võõpamisega ametis. Tema arvates on pingivärvimine olnud kalmistul tehtud töödest kõige mõnusam.

FOTO: Sille Annuk

Kuigi ilmad on olnud jahedavõitu, on lastel ometi suvevaheaeg ning paljud neist on otsustanud loovutada nädalakese oma puhkusest töömalevale.


Raadil Eesti Rahva Muuseumi (ERM) juures eile kõnniteekivide vahelt muru ja sammalt kookinud Carmen Kaag ja Casandra Samuel rääkisid, et kohe pärast koolilõppu nädalaks tööle tulla oli olnud nende endi valik. «Tahtsin kohe suve alguses ära käia, siis on ülejäänud suvi vaba,» rääkis Casandra Samuel.

13-aastased tüdrukud on mõlemad malevas esimest korda. Töö on küll üsna üksluine, kuid sama asja ei pea tegema järjest terve nädala. Eile olid nad ametis võinoa ja kõplaga, päev varem aga riisusid.

Vaheldus kalmistul

Mitte väga ammu ise malevas käinud Sille Iloste on tänavu suvel järelevaataja ametis ning sellel nädalal on tema töökohaks Rahumäe kalmistu Jaama tänaval, kus esimeses vahetuses on 14 last.

Töid on kalmistul palju rohkem ja mitmekesisemaid kui ERMi pargis. Lisaks tavapärasele riisumisele tuleb pügada hekki.

«Masin läks katki,» seletas Iloste, miks tüdrukud lõputuna näivaid hekiridu kääridega lõiguvad. Tuleb ka lõhkuda vanu pinke ning pintsliga üle käia neist istmetest, millel värv tükiti lahti tulnud.

Peale heakorratööde on noorte ülesandeks ka sektorite märkimine siltidega, et haudu oleks lihtsam üles leida, ning haudadele sildikestega tokkide torkamine, kui nende hooldaja peaks mingil põhjusel kalmistuga ühendust võtma.

Rikkaks ei saa malevas aga keegi, sest üks vahetus töötab viis päeva, 3–4 tundi järjest, seega jääb sissetulekuks 405–540 krooni. Kauem rassida keelab 13-14-aastaseid töö- ja puhkeaja seadus.

Töö rannas

Erinevalt pargi- ja kalmistukoristajatest on Ulla Protsinil (17) aga üsna üksildane töö, tema oli eile laenutajaks Anne kanali äärses rannaraamatukogus. Seal töötatakse üksinda neljatunniste vahetustega.

Heakorratöötajad jätkavad tööd ka väikese vihmaga, kuid laenutuslett on avatud vaid ilusa ilmaga. Kui sadama hakkab, tehakse oma töötunde linnaraamatukogu riiulite vahel.

Malevlaste töökohti

• A. Le Coqi spordimaja, Anne noortekeskus, Annelinna spordiväljak, Eesti Rahva Muuseum, Pauluse kalmistu, Puiestee kalmistud, Raadi kalmistu, Rimi, Rahumäe kalmistu, Sepa tänava staadion, Tamme staadion, Tartu laululava (sh laste- ja noortepark, skate-park, spordipark), Tartu linnaraamatukogu, Turu tänava spordihoone, Tähe noortekeskus, Visa spordihall.

Tagasi üles