«Investeeringud tervisekeskuste ehitamiseks või rekonstrueerimiseks on veel planeerimise järgus, seetõttu oleks õigem käsitleda minu välja öeldud mõtteid pigem lähtematerjalina edasiseks aruteluks, mitte kui riigi «vankumatut tahet» asju edaspidi just nii korraldada,» vastas Sepping.
Ta selgitas, et haigekassa ei saa tugineda mõtteavaldustele, mis on alles seaduseks vormistamata, seetõttu on mõneti ennatlik võrrelda tema väljaöeldut haigekassa praeguse praktikaga.
Esmatasandi tervisekeskusi kavandatakse eeskätt perearsti ja -õe teenuseid osutavate asutustena. Selle kõrval võiksid keskused osutada näiteks ka kodu-õenduse, füsioteraapia, ämmaemandaabi, koolitervishoiu, apteegi, töötervishoiu, hambaravi, vaimse tervise õe ja sotsiaaltöötaja teenuseid.
«Nõustun, et perearstide ja eriarstide koostöö on vajalik,» võttis Sepping jutu kokku. «Kindlasti oleks tervisekeskuse kasutegur suurem, kui seal võtaksid vastu ka eriarstid, ja seetõttu on plaan toetada ühise infrastruktuuri rajamist eriarstiabi osutajatega. Selle plaani õnnestumist näitab aeg.»
Haigekassa uued lepingud eriarstiabiteenuste osutamiseks kehtivad 1. aprillist ja sellest päevast linnapolikliinikus kedagi kaheksa eriarsti juurde kirja ei pandud. Varem järjekorras olnud inimeste aitamise maksab haigekassa kinni.
31. märtsi seisuga oli selles majas lühim eriarstijärjekord kaks nädalat. Pikim järjekord, mis ulatub septembrisse, oli veerand kohaga töötaval kirurgil, kes võttis linnapolikliinikus aastas vastu keskmiselt 650 patsienti ja tegi samas ligi 600 lõikust ning lisaks hulga väiksemaid kirurgilisi protseduure (nt mädakollete avamine ja sissekasvanud küünte ravi).
Haigekassa lepinguta jäämine puudutab linnapolikliinikus osalise koormusega töötanud kaht kirurgi, kaht nina-, kõrva- ja kurguarsti, kolme kardioloogi, üht uroloogi, kolme neuroloogi, kolme günekoloogi ja üht ortopeedi ning ainsana täiskohaga ametis olnud reumatoloogi.