Kui vesi torudes veereb
Vett tuleks igal juhul kokku hoida, kuid see ei tähenda, et seda võiks asendada kemikaalidega, mida WCst ja kraanikausist alla lasta. Et teada, mida kraanikausist alla lasta tasub, peaks enne teadma, kuidas seda veepuhastusjaamas puhastatakse.
Pärast seda, kui reoveest on eemaldatud tahke jääk, mida kempsust ja kraanikausist alla lastakse, liigub see edasi basseinidesse, kus elavad bakterid. Need bakterid söövad veest ära orgaanilised jäätmed. Kui meie reovees on liiga vähe orgaanilist, jäävad bakterid sõna otseses mõttes nälga. Kui reovees on aga liiga palju kemikaali, mõjub see bakteritele surmavalt.
«Bakteritele ei meeldi, kui vesi on liiga lahja,» selgitas reoveepuhasti juhataja Hillar Toomiste. Viimastel aastatel on Tartu reovesi muutunud märkimisväärselt lahjemaks.
Küll aga mõjuvad vee puhastamise peategelastele, headele bakteritele, kõige surmavamalt need kanged kemikaalid, mis lubavad hävitada kõik bakterid tualetipotis või lahustada hõlpsalt rasva kõrbenud nõudel. Samuti on tapvad need abimehed, mis toruummistust lahustavad.
Soovitus
Kõige keskkonnasõbralikumalt saab kempsupoti puhtaks harjaga nühkides. Nõud lähevad puhtaks ka sooja vee ja nuustikuga hõõrudes. Pigem võiks nõudepesuks kasutada kuupmeetri vett rohkem ning sellele kuluva raha eest jätta pudel nõudepesuvahendit ostmata.
Toruummistusest saab lahti mehaanilise torupumbaga küürides. Kui on soov kindlasti kasutada torulahtistavat kemikaali, võiks eelistada aluselisi vahendeid, mille töötlemisega saavad veepuhastusbakterid hakkama.