Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Tartu ülikool lõi uue instituudi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tartu Ülikooli peahoone
Tartu Ülikooli peahoone Foto: Margus Ansu

Tartu ülikooli sotsiaal- ja haridusteaduskonnas loodi ühiskonnateaduste instituut. Ülemineku tõttu valdkonnapõhisusele on ülikoolis oodata teistegi allüksuste ühinemisi.

Tartu ülikool liitis aasta alguses ajakirjanduse, kommunikatsiooni- ja infoteaduste instituudi ning sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika instituudi, moodustades uue, ühiskonnateaduste instituudi. Peale ühiskonnateaduste instituudi kuulub TÜ sotsiaal- ja haridusteaduskonna alla veel riigiteaduste-, psühholoogia ja haridusteaduste instituut.

Kahe instituudi ühendamine ühiskonnateaduste instituudiks, kus õpib ligemale 1000 üliõpilast, koondab pädevust ning loob paremad võimalused koostööks lähedaste erialade vahel, leiab ülikool. Ühiskonnateaduste instituudi juhataja kohusetäitja, ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loit ütles, et üliõpilasi puudutab reform vähe.

Tegevuste tõhustamine

«Üliõpilane ei näe aine ettevalmistamist, vaid õppejõudu, kes ainet annab. Kuid see, mida ja kuidas õpetatakse, lepitakse kokku laiemas ringis. Nüüd saame koondada aine õpetamise kvaliteedi parandamiseks oluliselt rohkem kompetentsi,» lausus ta.

Tema sõnul korraldatakse ümber eelkõige administratiivne töö, et suurendada erialade- vahelist sünergiat ja tõsta õppe- ja teadustöö kvaliteeti, tõhustades samas senist tegevust. «Nüüd saab instituudis ainetesse integreerida rohkem erineva kompetentsiga inimesi,» ütles ta.

«Ressursse – inimesi, aega ja raha – on juurde hankida väga raske, kuid väikeste muudatustega on võimalik oma tegevusi tõhusamaks muuta,» täpsustas Harro-Loit instituutide ühendamise eesmärki.

Tema sõnul on oluline õppe- ja teadustöös konkurentsivõime säilitamine.

«Õppetöös sõltub kvaliteet sellest, kui palju me suudame õppe sisu homsete tööturu vajadustega kokku viia. Pidev uuenemine on meie erialadele iseloomulik,» lisas Harro-Loit.

Valdkonnad toovad liitumisi

Harro-Loit ütles, et ajakirjanduse, kommunikatsiooni- ja infoteaduste instituudi motiveeris ühinema ka ülikooli suund valdkonnapõhisusele.

Tartu ülikool on koondanud üheksa teaduskonda ja kolledžid nelja suure valdkonna alla. Sotsiaal- ja haridusteaduskond, mille alla kuulub uus ühiskonnateaduste instituut, on osa socialia valdkonnast.

TÜ teadusprorektor Marco Kirm ütles, et valdkondlikkuse mõte on tugevate instituutide moodustamine, kes oleks võimelised ellu viima väga heal tasemel õppe- ja teadustööd ning kus oleks olemas vajalikud teadmised.

Kuigi ühiskonnateaduste instituudi loomine on selles vallas nn esimene pääsuke, võib Kirmi sõnul ülikoolis seoses üleminekuga valdkonnapõhisusele ühineda veel teisigi allüksusi. Seda, kes ja millal ühinevad, ei osanud ta veel öelda. «Arutelud käivad, aga seda on hetkel veel vara kommenteerida,» ütles ta.

TÜ neli valdkonda

Humaniora ehk humanitaarteaduste valdkond

• filosoofiateaduskond ja usuteaduskond

• Viljandi kultuuriakadeemia

Socialia ehk sotsiaalteaduste valdkond

• õigusteaduskond, majandusteaduskond ning sotsiaal- ja haridusteaduskond

• Pärnu, Narva ja Euroopa kolledž

• TÜ muuseum

Medicina ehk meditsiiniteaduste valdkond

• arsti- ja kehakultuuriteaduskond

• geenivaramu

Realia et naturalia ehk reaal- ja loodusteaduste valdkond

• loodus- ja tehnoloogiateaduskond ning matemaatika-informaatikateaduskond

• TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed

Tagasi üles