Tartust ei saa kunagi sellist turismimekat, nagu seda on Tallinn, kuid selle eest on meil siin teine traditsioon, millest pingsalt kinni hoitakse. See on uute asjade katsetamine linnas – sealhulgas Raekoja platsil – ja seda hoolimata aastaajast.
Alles see oli, kui meil seisis jõuluajal keset linna lodi, mis meeldis turistidele ja ka kohalikele. Koos lodjaga olid raeplatsil ka väiksed lõkked, mis külmade ilmade ajal soojust pakkusid.
Ning kui sellest väheks jäi, oli platsil ka üks väikene armas valge putka, kust sai osta glögi ja muud sooja pakkuvat kraami.
Paraku peab nüüd tõdema, et Tartu on otsustanud oma esindusväljakust sel aastalõpul loobuda.
Kuidas muidu seletada seda, et ainsaks jõulumeeleolu loovaks elemendiks on kuusk (mis tundub sel aastal kuidagi eriti rääbakas või on asi selles, et seisab vaeseke seal üksinda) ja mingisugune kahtlane vineeridest kokku pandud moodustis, millest ei saa aru, mida see peaks endast kujutama.
See ainuke installatsioon, mis lapsi lausa kutsub turnima, on ehitud siltidega, mis rangelt keelavad selle tegevuse. Sellega aga antakse lastele konkreetne märk: ära tule siia linna keskele, see tapab.
Halb emotsioon jõulude ajal on mõnitamine. Eelmistel kordadel olid peale põhikuuse raeplatsil ka väiksed kuused, mille peal Tartu lasteaialapsed said oma kujundusoskusi välja elada, kesklinnas oli ka jõuluvana postkontor. Seekord on tühjad pihud.