Konserveerimiselt tuli sajas ainulaadne terrakota

Raimu Hanson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Kristjan Teedema

98, 99 ja 100! Eile sättis terrakotade restaureerija-konserveerija Eve Alttoa Jaani kirikus kõikidele imetlemiseks riiulile paika kolm keskaegsete meistrite kätes valminud poolfiguuri. Nüüd on neid koos terrakotapeadega sada: kõik omal ajal igaüks eraldi savist välja lõigatud ning nüüd puhastatud, kompressitatud ja konserveeritud.

Need kolm poolfiguuri olid kiriku peafassaadil näoga aastasadu Toomemäe poole. Praegu vaatavad samas suunas nende koopiad, et heas seisus originaalid saaksid ilmastiku mõju eest kaitstult kiriku sees inimesi rõõmustada veel sajandeid.

Eve Alttoa juhtis tähelepanu terrakotade valdavalt muhedatele nägudele. Ka 98., 99. ja 100. on rõõmsad. Eriti laialt naeratab sajas (pildil käte vahel), kuigi ta on aegade jooksul kaotanud pisut soengut, nägu, õlga ja osa mõnest sõrmest.

Praegustele väljapanekuriiulitele saab sättida veel 65–70 terrakotat. Senisele tööle ja rahastamisele tagasi vaadates prognoosis Eve Alttoa, et vabad kohad saavad täis viie-kuue aastaga. Siis tuleb uusi riiuleid lisada.

Tagasi üles