Kuid Vene armees oli ka härrasmehi.
Vanad tallihooned olid nii Nõukogude armees kui Vene sõjaväes kartsana kasutuses. Kartsa ehk peavahi ülem andis Eesti sõduritele hoone üle täiskorras ja pestuna. «Kambritel olid tabad ees ja kõikide tabade võtmed anti meile koos kimbuga,» kirjeldas Mikkelsaar.
Tõsi, tsementi täisvalatud WC-augud olid sagedasem nähtus kui heas seisukorras üleantud hooned.
Vene armee lahkumise lugu
Asko Aren meenutab, et väeosa peasissekäigus ehk pääslas oli 1992. aastal korraga valves nii Eesti kui Vene sõdur. «Vene sõduritel relvi ei olnud, kuid Eesti sõduritel olid juba ka relvad,» rääkis ta.
Väeosa territooriumil oli teiste seas nooremohvitseridest Vene sõjaväelasi, kellest nii mõnigi ei peljanud ka alkoholi tarvitada ja tuli seejärel võimu näitama. Areni sõnul pidid tunnimehed sellised pikali panema ja agressiivsuse taltsutamiseks tegema hoiatuslasu.
1994. aastal aga tulistati eestlasest tunnimeest. «Autopargis, Hiinalinna-poolsest otsast. Ilmselt provokatiivsetel eesmärkidel. Meie tunnimees avas ka vastutule,» meenutas ta. Keegi õnneks viga ei saanud ja tunnimees lasi vaid määrustikus ettenähtud hoiatuslasud.
Asko Aren mäletab eredalt ka päeva, mil 1994. aasta augustis lahkus Raadilt viimane Vene armee lennuk.
«Tõusis õhku, lehvitas oma tiibadega ning võttis suuna Venemaa poole. Vaatasime, kuidas läks, ja oligi kõik,» meenutas Aren, kuidas ta piirivalve ja tolli esindajatega lennuki ruleerimisraja otsas äralendu tunnistas. «Tunded olid ülevad!»
Lammutamine Raadil
• Tartu linn jätkab Raadi linnaosas asuvate endise sõjaväelennuvälja hoonete lammutamist. Tänavu mais lõppes lammutustööde esimene etapp, mille käigus võeti maha 15 vana hoonet, peatselt algavas teises etapis on kavas lammutada 17 hoonet.
• 2014. aasta juuniks lammutatakse 17 tühjana seisvat hoonet, mis asuvad linnale kuuluvatel kinnistutel Roosi, Puiestee, Peetri ja Raatuse tänaval.
• Peale teise etapi lõppu jääb Raadil lammutusjärge ootama veel 10–15 sõjaväehoonet.
Allikas: Tartu linnavalitsus