Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse ning koolide rahastamise põhimõtete muutmine, niisamuti õpetajate palk on tekitanud vaenu ning loonud usaldamatuse õhkkonna.
Haridus- ja teadusministeerium on skeptikute suhtes võtnud selgelt süüdistava hoiaku, kohalikud omavalitsused on kaitsepositsioonil ning õpetajad äraootaval seisukohal.
Lapsed ja haridus on iga riigi jätkusuutlikkuse vundament. Seetõttu peaks olema meie kõigi ühine huvi leida kompromiss.
Sel eesmärgil kutsub Keskerakonna fraktsioon 3. detsembril riigikogu suures saalis kokku suure tähtsusega riikliku küsimuse arutelu, mille fookuses on Eesti üldhariduse jätkusuutlikkus.
Arutelu eesmärk on anda kõikidele osalistele võimalus oma suu kõige paremas mõttes puhtaks rääkida. Sõna saavad haridusminister, õpetajate, kohalike omavalitsuste ja fraktsioonide esindajad.
Mille üle me vaidleme ja mis meile muret valmistab? Esmalt võtan tähelepanu alla õpetajad. Suurim murekoht on õpetajate palgatõus ja töökoormus.
Nimelt tekitab küsitavusi olukord, kus minister Jaak Aaviksoo lubab õpetajatele 11-protsendilist palgatõusu, ehkki järgmise aasta riigieelarvesse on planeeritud vaid 4,7-protsendiline reaalne palgakulude kasv.
Peale selle valmistab muret õpetajate töökoormus, sest kooliseaduse muudatustega kaotati nõue, mitu tundi tuleb õpetajal täiskoormuse saamiseks klassi ees anda. Praegu kehtib vaid õpetajate 35-tunnine tööaeg ja pole mingisugust kindlustunnet, et ta ei pea klassi ees andma just nimelt 35 ainetundi nädalas senise 18–24 asemel.
Haridusreformi käigus kaotati õpetajate atesteerimise astmed. Praegustest noorempedagoogidest, pedagoogidest, vanempedagoogidest ja õpetajatest-metoodikutest saavad ühel pulgal olevad õpetajad.