Nädal aega kogus politsei inimestelt teavet nende kodukoha liiklusmurede kohta ning eile läksid mundrikandjad talgu korras tänavale, et otsida probleemidele lahendust.
Politsei võttis murekohad ette
Liiklustalgute idee võtsid Eesti korrakaitsjad üle Saksamaa ja Soome kolleegidelt. Eestis said kõik soovijad edastada teavet kodukoha liiklusolukorra kohta e-kirja teel või Facebooki vahendusel. Info koguti kokku ning jagati maakondade politseijaoskondadele.
Kellaaegadel, mil inimeste väitel pannakse mingis piirkonnas toime rohkem liiklusrikkumisi, suundusidki patrullid linna. Ilmnes nii selliseid probleeme, millega tuleb toime liiklusjärelevalve, kui ka selliseid, mille lahendamine on maanteeameti või omavalitsuse pädevuses, lausus Lõuna prefektuuri liiklusjärelevalvetalituse juht Tõnu Kürsa.
Lubatust kiiremini
Tartumaa elanikud kutsusid politseinikke appi liiklust jälgima 58 kohta. Neist 50 paika asuvad Tartu linnas.
Lõviosa kaebustest oli seotud lubatud sõidukiiruse ületamisega.
Peale Karlova, mis muudeti hiljuti peaaegu täielikult 30 km/h alaks, paluti korrakaitsjaid kiirust mõõtma ka Supilinna, Ujula ja Sanatooriumi tänavale. Lisaks Ülenurmele ja Tõrvandisse. Kalevi tänaval käivat ühe inimese seletuse järgi õhtuti aga lausa kiiruskatsed.
Tõnu Kürsa kinnitusel polnud kõigis kontrollitud kohtades olukord siiski nii hull, kui inimesed kirjeldasid. Eeskirjarikkumisi ei avastatud inimeste viidatud 17 paigas.
Mitu politseile läkitatud kirja oli seotud jalakäijate liikumisvõimalustega. Võru-Sõbra ristmik sai kriitikat neist lausa mitmes.
Inimesed kurtsid, et hiljuti Võru tänava Maxima kaupluse juurde paigaldatud foorist hoolimata on teeületus seal siiski ohtlik, sest vasak- ja parempöördel ei anna autojuhid neile teel. Samuti põleb nende sõnul foor liiga lühikest aega.
Sellest kohast umbes kilomeetri kaugusel asuvat Sõbra-Raua ristmikku on elanike kinnitusel ületada aga pea võimatu, sest pidevalt tuleb igast suunast autosid. Ülekäigurada aga pole. Nii sellel ristmikul kui Võru tänaval kontrollisid olukorda liikluspolitsei ülemkonstaablid Gunnar Rätsepuu ja Vallo Tõnuvere.
Nende hinnangul polnud aga olukord sugugi nii halb, et olnuks põhjust mõnd autot kinni pidada. «Õhtune tipptund on veel ees,» tõdes Rätsepuu eile pärastlõunal.
Kella 15.30 paiku otsustas Rätsepuu peatada siiski ühe jalgratturi. Väljas hakkas juba hämarduma ning korrakaitsja selgitas ratturile, et põlevad tuled aitaksid tal ohutumalt koju jõuda. «Läbi autoklaasi vaadates on tänav veelgi pimedam,» märkis Tõnuvere. Rattur vastas, et elab lähedal ning jõuab enne pimedat kindlasti koju.
Ülejäänud kaebused olid seotud vales kohas parkimise või vasakpööretega keelatud kohas. Neidki kohti kontrolliti eile.
Trahviti vähe
Tõnu Kürsa ütles, et politsei ei võtnud aktsiooniga endale eesmärki vormistada võimalikult palju trahve. «Protokollide vormistamine võtab ka üsna kaua aega,» selgitas ta.
Selle asemel liiklusrikkujatega peamiselt vesteldi või hoiatati neid suuliselt. «Ohtlike eeskirjarikkumiste puhul, nagu punase tulega sõitmine ja kiiruseületamine, me mööndusi siiski ei teinud,» ütles Kürsa.
Lõuna prefektuurist osales eilses aktsioonis 97 politseinikku. Peamiselt olid need puhkusel olnud korrakaitsjad. Lisatöö eest maksab prefektuur neile ka tasu, kinnitas Kürsa. Tartus tuli lisajõuna tänavaile 50 mundrikandjat.
Liiklusrikkumised
• Liiklustalgutel tuvastati eile õhtuks 160 seaduserikkumist.
• Väärteokorras võeti vastutusele 26 isikut, neist lõviosa ületasid lubatud sõidukiirust. Tuli ette ka fooritulede eiramist.
Allikas: Lõuna prefektuur