Vahepeal on muutunud lasteaiajärjekorra pidamise kord. Enam ei pea öösel seisma elavas järjekorras. Kuid lasteaiakohad – sõimekohad eriti – on endiselt defitsiit. Kõigile ei jagu ja kellele on jagunud, hoiab sellest kinni.
See on ka taust, mis aitab selgitada Tartu linnavalitsuse seaduserikkumist sõimerühmade paisutamisel üle seaduses lubatud piiri. Koolieelse lasteasutuse seaduse järgi on lubatud 14 last, erandkorras 16. Tartu venitas piiri veel kahe lapse võrra kaugemale õigustusega, et kõik lapsed ju kohal ei käi, mõnikord isegi kuude viisi järjest, aga kohast ei loobu ka.
On tulnud palju tagasisidet sellegi kohta, et aiarühmad on paljudes lasteaedades paisutatud seaduses lubatud viimse piirini, 24 lapseni, mis ei ole kuidagi märk lapsesõbralikkusest.
Teisalt, seadus ütleb ka, et omavalitsus loob kõigile pooleteise- kuni seitsmeaastastele lastele, kelle elukoht on antud tema haldusterritooriumil ning kelle vanemad seda soovivad, võimaluse käia teeninduspiirkonna lasteasutuses. Tartu pole seda suutnud, kuid rühmade paisutamine aitab selle seadusesätte täitmise poole.
Nüüd võiks siis küsida, kumb on suurem seaduserikkumine, kas liiga suur rühm või lasteaiakohata jätmine?
Küsisin seda Tartu maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhatajalt Annely Võsastelt. Ta polnud nõus nii hindama. «Inimesed peavad toime tulema ja tööturule naasma. Peab olema võimalik laps panna kohta, kus tema eest hästi hoolitsetakse,» ütles Võsaste. «Kui laps saab küll lasteaiakoha, aga rühmas on palju lapsi, võib ta jääda tihti haigeks ja see viib ema tööturult tagasi koju lapsega haiguslehele.»