Emajõgi küündis täna, neljapäeva hommikul kella viie ajal Tartus 308 sentimeetrit üle hüdroloogide mõõdulati nulli. Ööpäevaga oli jõgi tõusnud 9,4 sentimeetrit.
Emajõgi kerkib lakkamatu hooga
Jõgi lainetab tänavail: Kalevipoja kuju taga õngitsesid mehed eile pahkluuni ulatuvas vees, Plasku taga kõnniteel paistsid vaid pinkide seljatoed. Ööpäevas detsimeeter tõusev jõgi teeb ametimehed murelikuks.
Vau, ohhoo, vaata! Nii kommenteerisid Sassi lasteaia Mõmmiku rühma mudilased eile ennelõunal Plasku taga laialt tänaval lainetavat Emajõge. Suured tädid-onud võtsid sealt möödudes hoogu maha, mõni neist tegi linna suurveest piltigi.
Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ei olnud eile huumorimeelt veel kaotanud. «Veega läheb üha paremaks, seda tuleb ju aina juurde,» naeris ta.
Tõsinedes tunnistas ta aga, et suurvesi hakkab ilusast vaatepildist murelapseks muutuma, sest viimastel päevadel on jõgi tõusnud ööpäevas kümme sentimeetrit. Suurvee pärast pani linnavalitsus teisipäeva õhtul Ihastes osaliselt kinni vee alla jäänud Ranna puiestee.
Sama päeva õhtul hakkas üle ajama pärmivabriku juures madalas kohas olev sajuvee- ja kanalisatsioonikaev. «Oleme valmisolekus number üks,» kinnitas Tartu Veevärgi juhataja Toomas Kapp.
Juba on ära piiratud tunnelkollektori avariiväljapääs, et jõgi ei saaks sealtkaudu linna tungida. «Kui jõgi veel kerkib ja tuleb ka kõva sadu, siis peame madalamates kohades restkaevud sulgema, et vesi tänavale ei pressiks,» rääkis Kapp. See aga ei tähenda, et madalamatest kohtadest suudetakse vesi täiesti eemal hoida.
«Asi pole veel hull, aga tuleb olla valmis kõige hullemaks,» võttis Haak olukorra kokku. Homme koguneb suurvee pärast Tartu kriisikomisjon, kuhu kuuluvad peale linnaametnike ka politsei, päästekeskuse ja kaitseliidu esindajad.
Tõus jätkub
«Jõgi ei mõtlegi veel tagasi tõmmata,» ütles Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi peaspetsialist Ene Randpuu. «Selle nädala lõpuni jätkub tõus kindlasti.»
Võib juhtuda, et ka järgnevatel päevadel kerkib vesi Tartus kümme sentimeetrit ööpäevas, sest Emajõge toitvad Pedja, Põltsamaa ja veel mõned jõed ning Võrtsjärv tõusevad. «Emajõe suurimat veetaset on praegu raske välja pakkuda, sest jõgi saab oma vee väga suurelt maa-alalt,» rääkis Ene Randpuu.
Aasta tagasi, 8. aprillil, ulatus Emajõgi Tartus 244,2 sentimeetrit üle mõõdulati nulli.