Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Reis kehas toob viiruse käeulatusse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Koos animatsiooniga «Ärka üles!» tegid tudengid ka veebilehe, kust saab HIVi kohta infot. Kinos antavad voldikud ja kondoomidki on sarnase kujundusega.
Koos animatsiooniga «Ärka üles!» tegid tudengid ka veebilehe, kust saab HIVi kohta infot. Kinos antavad voldikud ja kondoomidki on sarnase kujundusega. Foto: Repro

Kõik Tartu nooremad gümnasistid saavad ära käia Ahhaa elamuskinos, et näha seal animatsiooni HIVi elutsüklist.


Tegemist on esimese Eestis tehtud 4D-filmiga «Ärka üles!», mille Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengid eelmisel kevadel oma diplomitööna esitasid. Tasuta saavad seda vaadata 10. ja 11. klassi õpilased, saalist lahkumisel antakse neile kaasa ka kondoom ja teemakohane voldik.



Descartes’i lütseumi 11. klassi õpilane Sander Kaasik käis oma klassiga filmi vaatamas juba veebruaris. Tema sõnul ei olnud saadud infos küll midagi uut, kuid eelkõige meeldis lähenemine. «Minu jaoks oli üpris uuenduslik, ma polnud varem käinud sellises kinos,» rääkis noormees.



Kaasiku klassijuhataja Liis Raal ütles, et õpilased olid kõik samal nõul – esiteks oli hea, et sai koolimajast välja minna, ja teiseks, et ei olnud tegemist tavapärase tuima loenguga.



HIVist ja aidsist käiakse tema sõnul õpilastele rääkimas mitmel korral aastas, nii et informatiivne kümneminutiline reis läbi inimkeha on meeldiv vaheldus.



Vastav vanus


Enne kui linn filmivaatamist 54 000 krooniga toetada otsustas, käis seda kinos vaatamas komisjon, mis koosnes Tartu linna tervisenõukogust ning eri vanuses poistest-tüdrukutest põhikoolist ülikoolini. Tervishoiuosakonna juhataja Sirje Kree rääkis, et just nende noorte muljete põhjal otsustati sihtgrupiks valida kaks nooremat gümnaasiumiklassi.



«Väiksematele jäid arusaamatuks kõik need rakud ja DNAd, nad ei ole seda õppinud. Aga 10. ja 11. klass on seda ilusti õppinud ja selle tõttu nad saavad aru, mismoodi toimub see paljunemine organismis ja kõik muu,» ütles Kree.



Aega filmi külastamiseks on noortel terve aasta. Kree sõnul on arvestatud, et rohkem külastusi on järgmise paari kuu jooksul ning sügisel, suvel vähem. Rahast peaks piisama, et kõik huvilised saaksid kinos ära käia, ühe seansi hinnaks on arvestatud umbes 500 krooni.



«Kui huvi on suurem, siis on alati võimalik ka raha juurde taotleda. Ja kui huvi on väiksem, siis tuleb jälle mõelda, et miks,» arvas Kree.



Iga päev ei näe


Ahhaa keskuse juhataja Tiiu Sild rääkis, et kino tavaprogrammis «Ärka üles!» ei ole. Seda põhjusel, et tegemist on õppefilmi ja diplomitööga. «Me ei pea seda õigeks rahvale raha eest müüma hakata,» ütles Sild.



Tema sõnul on siiski võimalik piisava hulga soovijate korral saada eriseanss. Kui tuleks vähemalt kümme tavakülastajat, siis tehtaks neile soodsa hinnaga pakkumine. Päris tasuta ei saavat filmi näidata, sest saali käivitamine maksab.

Märksõnad

Tagasi üles