Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Vooremaalase vaim mängib kaasa

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Jüri Lumiste mängib Lutsu.
Jüri Lumiste mängib Lutsu. Foto: Sille Annuk

Kiirel kaovad nööbid uhketelt saabastelt. Klassis käib kandle saatel tantsumöll. Teele semmib Arno ja Tootsiga. Kõik on laval nii, nagu kõikidele eestlastele pähe kulunud, kuid samas kummaline ja salapärane.


Näiteks Imeliku asemel mängib kannelt ja Tõnissoni asemel annab Tootsile raha üks ja seesama tegelane Imesson. Ja Toots ei panegi ristsetel mängima grammofoni ning saab selle eest Julk-Jürilt kiita.



Lavastaja Ingo Normet toob Vanemuises vaatajate ette kahevaatuselise «Huntlutsu», mille aluseks on Mati Undi näidend «Täna õhta viskame lutsu». Vooremaal sündinud Unt omakorda võttis aluseks sünnilt samuti vooremaalase Oskar Lutsu tegelased.



Sestap ongi nüüd Vanemuise suure maja laval nii Luts, keda mängib Jüri Lumiste, kui ka Unt, kelle mäng ilmneb eelkõige tegelaste kõnes.



Näidend kärbitud


Lutsuviskamise lavastas Unt ise Eesti Draamateatris aastal 1998. Lavastus sai teatri juhtkonna päid valutama panevaks pikkuseks peaaegu viis tundi. Normet on näidendit lühendanud, nii et kokku kestab etendus umbes kaks tundi ja viisteist minutit.



«Ma tegelesin suvel mitu kuud kärpimisega, et teha näidendit natukene selgemaks, arusaadavamaks, samas nii, et näidend ei kaotaks Lutsu ja Undi meeleolu,» ütles Nor­met.



Näidendi ja veel kaks sellega seotud teksti avaldas Unt raamatus «Huntluts», kuhu on lisanud saatesõna näitlejatele. «Tammsaare ja Luts pole mitte ilmaasjata meie tähtsaimad kirjanikud. Miskit väga salajast peitub neis,» kirjutab Unt. «See saladus on rahvuslik.»



Normet leiab, et saladused peituvad ka Undi loomingus. «Unt on toonud välja seda, mida tema Lutsus pidas oluliseks, ja eeskätt muidugi keele kaudu, sest keeles on rahvusele olulised koodid,» lisas ta.



Ühtlustamata keel

Tegelased laval räägivad niisugust eesti keelt, mille kasutamise eest koolis õpilastele pai ei tehta. Unt on seda silmas pidades «Huntlutsu» raamatusse kirjutanud järgmist.



«Ja keige lõpuks tahan emakeele õbetajatele öölda, et kogu selle raamatu keel ei ole meelega lõpuni ühtlustatud: Vooremaa inime kasutab eri meeleoludes ja eri ilmaga eri vorme. Olen piisavalt kohand inimesi, kes ommiku ütlevad: «Messa tahad?», õhta aga kuuldub nende suust juba: «Missa tahad?».»



«Huntluts»


• Vanemuise suures majas esietendub 20. veebruaril «Huntluts», Mati Undi näidend Oskar Lutsu teoste teemadel, mille lavastab Ingo Normet.



• Kunstnik on Liina Unt ja valguskunstnik Andres Sarv.



• Lavastuses on kasutatud  Mike Oldfieldi, Tuule Kanni, Jaak Sooääre, Ardo Ran Varrese, Erni Kasesalu, Arvo Pärdi, Felix Mendelssohn-Bartholdy ja Erkki Salmenhaara muusikat.



• Mängivad Robert Annus, Hannes Kaljujärv, Aivar Tommingas, Jüri Lumiste, Tanel Jonas, Riho Kütsar, Janek Joost, Markus Luik, Raivo Adlas, Margus Jaanovits, Marika Barabanštšikova, Ragne Pekarev, Eva Püssa, Maarja Mitt ja Virve Meerits.

Tagasi üles