Kurikuulsa sõrmuse paine lõpeb uue väljapanekuga

Raimu Hanson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eva Kõiv ja tema abilised alustasid «Sõrmuste Isanda» tegelasi kujutava näituse kujundamist eile.
Eva Kõiv ja tema abilised alustasid «Sõrmuste Isanda» tegelasi kujutava näituse kujundamist eile. Foto: Sille Annuk

Üks keerulise kirjaga sõrmus veab kääbikuid ja mitte ainult neid «Sõrmuste isanda» kolmes filmis tavatutesse olukordadesse. Sellesama sõrmuse kütkes on aga ka tänini olnud tartlane Eva Kõiv.


Vabal ajal nukukunstnik, ameti poolest Vanemuise kostümeerija Eva Kõiv valmistab aastast 1997 nukke.Eile algas mänguasjamuuseumi õuemajas kujundamine, et homme keskpäeval saaks avada uue näitus «Üks Sõrmus juhib neid... Vol. 2». See koosneb tartlase loodud 26 nukust. Kõik nad kujutavad filmitriloogia «Sõrmuste isand» tegelasi.Vol. 2 tähendab seda, et üks samasisuline väljapanek on olnud varemgi. Ja nimelt – suvel  2004 võisid kunstipäraste nukude huvilised mänguasjamuuseumis vaadata Kõivu loodud nukke, mis olid justkui kinoekraanilt maha astunud.Toona oli neid 15, nüüd on ühtekokku 26. Uustulnukate hulgas on näiteks Saruman. Mõni nukk on selline, mis oli ka eelmisel näitusel, kuid nüüd on saanud sellise väljanägemise, nagu oli kolmandas «Sõrmuste isanda» filmis. Nii on uue kuju saanud Aragorn ja Gandalf.Mänguasjamuuseumi direktori Triin Vaaro hinnangul on Eva Kõiv tabanud filmi tegelaste olemust hämmastava täpsusega.Ühe nukukujulise filmitegelase valmimine võib aega võtta kuu. «Kui ikka vaimu ei tule peale, siis liigub aeg edasi,» ütles Kõiv. «Kõik sõltub tegelasest, mõni tuleb kergemalt, mõni raskemalt.»Arvamused esimesest väljapanekust olid külalisraamatu järgi valdavalt heatahtlikud.


Pärast väljapanekut kuus aastat tagasi on Kõiv hoidnud nukke kodus. Uustulnukaid on ta näidanud ainult lähematele sõpradele ja mõnele kolleegile.Homme avatava väljapanekuga saab vabakutseline nukukunstnik kurikuulsa sõrmuse painest priiks. «Ma arvan, et «Sõrmuste...» teema on nüüd ammendunud,» ütles Kõiv.


Praegu ongi juba valmimisel üks teistsugune tegelane, kuid et ta on üsna pooleli, siis ei olnud temast paslik veel rääkida.«Sõrmuste isanda» tegelasi saab Tartu mänguasjamuuseumis (Lutsu 8) vaadata aasta jagu päevi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles