Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Tool Leelo lendab Londonisse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mari Kõrgesaar näitab, kuidas hakkab Londonis välja nägema viieruutmeetrine näituseala, kus ta koos Maria Kuusikuga kutsub inimesi Leelole istuma. Kaasa võetakse ka kolmanda ja neljanda kursuse tekstiilitudengite kootud vaip, et muuta väljapaneku ruum hubasemaks.
Mari Kõrgesaar näitab, kuidas hakkab Londonis välja nägema viieruutmeetrine näituseala, kus ta koos Maria Kuusikuga kutsub inimesi Leelole istuma. Kaasa võetakse ka kolmanda ja neljanda kursuse tekstiilitudengite kootud vaip, et muuta väljapaneku ruum hubasemaks. Foto: Kristjan Teedema

Homme algaval rahvusvahelisel disainifestivalil Lon­­donis tutvustavad Tartu kõrgema kunstikooli tudengid enda loodud toole. Kutse festivalile tuli tänu toolile Leelo.

Kunstikooli tudengite roheline tool Leelo jäi veebruaris Stockholmi mööblimessil silma disainifestivali Tent London korraldajatele. Viimased kutsusid tooli autorid Maria Kuusiku ja Mari Kõrgesaare festivalile oma loomingut eksponeerima koos teiste noorte disainerite ja tudengitega üle maailma.    

«See oli suur üllatus,» kommenteeris Mari Kõrgesaar kutset mainekale disainisündmusele. Seni pole Tartu kõrgema kunstikooli tudengid nii tähtsal festivalil oma väljapanekuga osalenud.

Mari Kõrgesaar lõpetas kõrgema kunstikooli tekstiilieriala sel kevadel. Nüüd on tema põhitööks uue elu andmine vanadele valgustitele enda ettevõttes Hõõgniit. Maria Kuusik plaanib kõrgema kunstikooli mööbliosakonna lõpetada tuleval kevadel.

Kuna Kuusik teeb Erasmuse programmi raames ettevõttepraktikat Hollandis, kohtuvad disainerid festivalile sõitmiseks täna Londoni lennujaamas.  

Vahetult enne äralendu rääkis Kõrgesaar, et Londonisse võetakse kaasa vaid üks kaheksast kahe osakonna tudengi koostöös valminud toolist. Ent  väljapandav näitus sisaldab siiski fotosid ja tutvustavat materjali kõigi projekti «8:TOOL» toolide prototüüpidest.

Inspiratsioon loodusest

Kõrgesaar meenutas, et Kuusikuga alustati Leelo loomist umbes aasta tagasi. Et tüdrukuid seob austus looduse vastu, sooviti seda ka oma loomingus väljendada.

Kuusiku kindlaks sooviks oli kasutada kasepuitu, mis on Eestis väga levinud ja mida on ka aegade jooksul mööblitegemiseks väga palju kasutatud. «See on vastupidav ja kohapeal olemas,» selgitas Kõrgesaar.

Kuusik jättis tooli välja lõigates alles ka oksakohad, sest tema meelest on need loomulikud ja kaunistavad tooli.

Kõrgesaar kavandas toolile kanga. Mustri loomiseks suurendas ta iseenda käejälge. «Ka siin on seos loodusega, sest meie käed on loodusest ja loodus elab meie sees,» lisas ta.

Tulemuseks tekkis maastikku meenutav muster. «Jõed, järved, mäed ja rohelised metsad,» rääkis Kõrgesaar tooli ühte kuuest kolmnurksest detailist süles hoides.

Tootmise ootel

Tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare sõnul võiks järgmine samm olla Leelo viimine tootmisse. Pakkumine selleks võib tulla juba sel nädalavahetusel Londonis, ent Kõrgesaare sõnul ei ole see eesmärk, millega festivalile sõidetakse. «Et osaleme nii suurel disainiüritusel esimest korda, on oluline õppida, kuidas sellistel üritustel ennast tutvustada.»

Enne, kui tool tootmisse jõuab, tuleb Kõrgesaare sõnul seda täiendada: «Kangas tuleks vahetada mõne tugevama, vastupidavama ja paremini kättesaadava vastu.»

Tartu kõrgema kunstikooli osakondade koostööprojektis sündinud kaheksat tooli on aasta jooksul näidatud lisaks Stockholmile ka Tartus Nooruse galeriis ja Võru linnagaleriis. Septembri lõpus võib toole näha juba Tallinnas disainiööl.

Leelo

• Leelo (pildil) on üks kaheksast Tartu kõrgema kunstikooli tekstiili- ja mööbliosakonna ühisprojekti «8:TOOL» tooliprototüübist.

• Leelot saab näha 19.–22. septembrini disainifestivalil Tent London.

• Disainerid on Maria Kuusik ja Mari Kõrgesaar.

• Valmistatud kasest, kasevineerist ja bambusviskoosist.

• Disain on inspireeritud kevadistest värvidest ja mustritest: roheline sümboliseerib värskust, kevadet, uut algust ja lootust, must aga radasid, mida kevadveed sulavasse lumme rajavad.

• Lisaks on kiita saanud ka istumismugavuse eest.

Tagasi üles