Plastakna populaarsuse põhjuseks peavad aknatootjad tõsiasja, et need on odavamad kui puitraamiga aknad ning nõuavad ka vähem hooldust. Puitaknad seevastu on looduslikud.
Umbes pool aastat tagasi Elva piiril Kulbilohus plastakende tehase käivitanud osaühingu Plasmet tootmisjuht Aimar Puru märgib, et puitakendel on tavaliselt värvigarantii kaks aastat, seejärel tuleks akent kas värvida või peitsida.
Plastakna garantiiaeg on tema sõnul viis aastat, selle aja peale võib tihend vajada väljavahetamist või akna sulusüsteem reguleerimist. «Süsteemi eluea pikendamiseks võiks seda kord aastas õlitada,» soovitab Puru.
Seda, et plastaknad on väga vastupidavad, näitab Aimar Puru hinnangul seegi, et Eestis on neid paigaldatud juba kümmekond aastat ja tänini on nurinat vähe kuulda olnud.
Tartu Postimehe küsitletud korteriomanikest pidasid mõned plastakende veaks seda, et need ei lase majal hingata, aknale tekib kondensvesi, mistõttu metallosad kipuvad roostetama.
Paigaldus olgu täpne
«Puitraamidega aken mängib vastavalt ilmastikule kindlasti rohkem,» sõnas firma Plasmet Partnerid aknapaigalduse organiseerija Riho Plaan. «Mõnevõrra mõjutab ilm siiski ka plastakent, mistõttu on väga tähtis see õigesti paigaldada.»
Nii näiteks peab aken ette pannes olema täiesti loodis. Akna ja maja seina vahele soovitab Plaan jätta umbes 1,5 kuni 3 sentimeetrit ruumi ning täita see vahuga. Selle töö juures ei tohiks väga üle pingutada, sest liigne vaht võib paisumisel painutada akna raami, selgitas Plaan.
Ka soovitab ta akna paigaldamisel jälgida, et aken oleks ühel joonel maja soojustuse, mitte välisseinaga, siis ei pääse külm õhk läbi seina siseruumidesse.
Plasmeti müügijuht Marko Shubarin pole nõus ka väitega, et puitraamidega aken laseb majal rohkem hingata kui plastaken.
«Pigem on asi selles, et puitraamidega aken on näiteks vana maja puhul visuaalselt ilusam,» selgitas Shubarin. «Ka on läänes trend tarbida looduslikke tooteid. Aga ka plastakendel on Eesti tervisekaitsjatelt heakskiit olemas,» lisas ta.
Shubarin lisas, et alati tuleb hoolikalt läbi mõelda, kuhu missugune aken valida.
«Puitaken on plastaknast umbes 30 protsenti kallim, aga kui see paigaldada näiteks Annelinna korterisse, siis ei tõuse sellest korteri hind ega ka selle asukate elukvaliteet,» märkis ta.
Riia tänavas asuva Akende ja Uste Büroo juhatuse liige Jaano Helmeste kinnitusel võidab puitaken poolehoidu tänu looduslikkusele.
«Lapsed on tänapäeval üsna allergilised ja sellisel juhul tasub kodus eelistada naturaalseid materjale, ka puitakent,» ütles ta.
Helmeste nõustus väitega, et vanematele eramutele ja puulinnaosade kortermajadele passib puitaken plastaknast rohkem.
Soe ja umbne?
Plastraamiga akna üheks suurimaks eeliseks puitraamiga akna ees nimetatakse alati väga head soojapidavust. On see tõepoolest nii hea, et koos plastakende paigaldusega tuleb kindlasti majja panna ka ventilatsioon?
Selleks Riho Plaani sõnul siiski vajadust pole, sest piisab, kui kasutada tihendituulutust. See tähendab, et akent saab avada umbes kaheksa millimeetri võrra, n-ö tihendid vabaks lasta. Aken jääb seejuures ikkagi suletuks ja väljastpoolt seda niisama lihtsalt lahti lükata ei õnnestu.
Jaano Helmeste soovitab siiski plastakna kasuks otsustajail mõelda ka ventilatsiooni paigaldamisele.
Mis maksab aken?
Männipuidust valget värvi kahekordse klaaspaketiga, milles seespool selektiivklaas (soojust tagasi peegeldav klaas) ja mis avaneb alt üles väljapoole (on nii tihendituulutus- kui tuulutusasend), maksab umbes 3160 krooni (hind sõltub akna mõõtmetest ja kliendi erisoovidest).
Allikas: puitaknaid tootev AS Viking Window
Plastist valget värvi kahekordse klaaspaketiga, seespool selektiivklaas (soojust tagasi peegeldav klaas) ja sissepoole avanev kaldpööratav aken (on nii tihendituulutus- kui tuulutusasend) maksab umbes 2020 krooni (hind sõltub akna mõõtmetest ja kliendi erisoovidest, kõik aknad valmistatakse vaid tellimuse järgi).
Allikas: plastaknaid tootev OÜ Plasmet