«Esmaspäeval kirjutasin ka kirja ministrile, kus ütlesin, et meilgi on teadussuundi, mis vajaksid raha juurde,» rääkis Aaviksoo, «ja palusin meie taotlusi samadel alustel käsitleda.»
Neli rektorit panid kokku kava, mis rahuldanuks nende taotlused, kui võtta TKNi kinnitatud teemade rahast ülikoolidelt 4 protsenti ja teistest asutustelt 3 protsenti.
Samal päeval leidis aset ka telefonikonverents rektorite, ministeeriumi esindajate, Engelbrechti ja TKNi liikme ning ministri nõuniku Rein Vaikmäe vahel, rääkis Engelbrecht, sellel otsustati ümberjaotus vastavalt rektorite soovile ära.
TKNi liige, Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna dekaan Ain Heinaru nentis, et varem on minister alati TKNiga konsulteerinud, kui on soovinud muuta nende ettepanekut.
Engelbrecht rääkis, et kuigi pretsedent on ebameeldiv, tulebki tõenäoliselt teaduse sihtfinantseeringute jagamise korda muuta, kui on tõesti nii, et vajalike suundade uuringud ei vasta tänastele kriteeriumitele.
TKN jaotab teadustöödele raha, lähtudes nende kvaliteedist, kriitilisest massist (ehk küllalt suurest töörühmast) ja järjepidevusest.
Tehnikaülikooli rektor Keevallik tõi samas välja, et eri teadusvaldkondades peaks kvaliteedinäitajad olema rohkem eristatud, sest näiteks võimalused teema kohta artikleid kirjutadagi on erinevad.
Ministeeriumi poliitikaosakonna juhataja Andres Koppel, nentis, et rakendusuuringud saavad vähe toetust ning ei ole ka viisi, kuidas juba nõrgaks jäänud teadussuunda üles turgutada. «Vahest võiks minister Randa julguse eest sekkuda hoopis tunnustada,» märkis Koppel.
Haridus- ja teadusminister Rannaga ei õnnestunud enne Tartu Postimehe trükkiminekut eile vestelda.
Riiklike teadus- ja arendusasutuste direktorid, teiste seas Eesti Kirjandusmuuseumi direktor Krista Aru, otsustasid eile esimese sammuna saata ministrile sihtfinantseerimise raha jaotamise kohta protestikirjad.
Teaduse sihtfinantseeringu ümberjagamist ohjanud ülikoolidest jäi Tartu Ülikoolil kokkuvõttes raha vähemaks.
Eesti Põllumajandusülikool
Tallinna Pedagoogikaülikool
Allikas: Teaduskompetentsi Nõukogu